Računalno dizajniran lijek koji blokira tumore bez teških nuspojava

Znanstvenici razvijaju lijek koji prekida ključnu interakciju između proteina ključnih za razvoj tumorskih stanica bez izazivanja hiperglikemije koja ograničava postojeće terapije zahvaljujući novom pristupu korištenja superračunalstva i umjetne inteligencije za ovu svrhu

Drago Galić srijeda, 9. srpnja 2025. u 23:11

Novi kandidat za lijek protiv raka pokazao je sposobnost inhibiranja rasta tumora bez izazivanja glavne nuspojave često viđene u sličnim terapijama. Spoj nazvan BBO-10203 demonstrirao je rani uspjeh u kliničkim ispitivanjima prekidanjem ključne interakcije između dva proteina koji potiču rak: RAS i PI3Kα.

Za razliku od prethodnih lijekova koji ciljaju ovaj put, BBO-10203 ne izaziva hiperglikemiju, komplikaciju koja je prethodno ograničavala opcije liječenja. Istraživanje predstavlja značajan napredak za pacijente koji se suočavaju s agresivnim rakovima koji su bili teški za liječenje. Spoj je dobio nadimak "breaker" zbog svoje sposobnosti prekidanja RAS-PI3Kα interakcije.

Stvaranje BBO-10203 počelo je s inicijativom iz 2018. godine, a istraživači su počeli sa spojem koji je stabilizirao RAS-PI3Kα interakciju i omogućio detaljne strukturne studije. Prepoznavši da se ova interakcija također može prekinuti, osmislili su ideju pretvaranja spoja koji spaja („glue“) u spoj koji razdvaja („breaker“) interakciju proteina.

Brzi dizajn i razvoj lijeka dio je većeg napora primjene računalstva visokih performansi i umjetne inteligencije za otkrivanje lijekova.

Tradicionalni razvoj lijekova protiv raka vremenski je i energetski intenzivan, skup i pun neuspjeha. Međutim, s pristupom koji kombinira AI, simulaciju i strukturno modeliranje na računalima prije same izrade kandidata za lijek, istraživači su uspjeli dramatično smanjiti troškove i vremenski okvir razvoja lijeka dizajniranjem molekula prije sinteze u laboratoriju.