Videoigre koriste našem mentalnom zdravlju
Ljudi koji posjeduju neku konzolu i na njoj igraju videoigre mentalno su zdraviji, ali to vrijedi samo dok se ne pretjera, otkriva japanska studija
U javnosti se često smatra da videoigre negativno utječu na dobrobit, a Svjetska zdravstvena organizacija označila je poremećaj igranja kao zdravstveno stanje. Međutim, većina postojećih znanstvenih dokaza o odnosu između videoigara i mentalnog zdravlja nije uspostavila čvrstu vezu, a neke nedavne opservacijske studije zabilježile su i pozitivne i negativne učinke.
Mentalno blagostanje
Do potpuno drugačijeg rezultata došli su pak japanski istraživači s tokijskog Sveučilišta Nihon. Oni tvrde da posjedovanje konzole i sudjelovanje u igranju video igara može imati pozitivan učinak na mentalno blagostanje. To je naime zaključak studije ponašanja 97.602 Japanaca, objavljene u časopisu Nature Human Behavior.
Zbog nestašice igraćih konzola između 2020. i 2022. godine, japanski trgovci koristili su se lutrijom kako bi kupcima omogućili da nabave jednu od dvije različite konzole. Istraživači su ovu slučajnu distribuciju iskoristili kako bi procijenili utjecaj videoigara na stres i zadovoljstvo životom. Anketirali su 97.602 pojedinca, od kojih je 8192 sudjelovalo u lutriji, starih između 10 i 69 godina, i od njih prikupili informacije o posjedovanju konzole, preferencijama igranja, mentalnom zdravlju, zadovoljstvu životom i sociodemografskim karakteristikama.
Uzročno zaključivanje
Koristeći različite pristupe, uključujući algoritam strojnog učenja dizajniran za uzročno zaključivanje na temelju anketnih podataka, otkrili su da i posjedovanje jedne od konzola i igranje igara na jednoj od njih poboljšava mentalno zdravlje. Međutim, ta korist blijedi ako se igre igraju više od tri sata dnevno. Također se pokazalo da posjedovanje konzole poboljšava zadovoljstvo životom i smanjuje psihološki stres.
Istraživači nisu sigurni koliko je na ove rezultate utjecala pandemija kovida, ali su uvjereni da treba nastaviti proučavati složen utjecaj vremena provedenog pred ekranom na naše mentalno blagostanje.