Za jeftiniji vodik – mokraća!
Ispostavilo se da je dobivanje vodika elektrolizom mokraće za više od četvrtine jeftinije od elektrolize vode da bi se došlo do istog rezultata

Australski istraživači sa Sveučilišta u Adelaideu razvili su sustav koji urin pretvara u vodikovo gorivo uz niže troškove energije. Dva sustava elektrolize koriste ureu iz urina, smanjujući potrošnju električne energije do 27% u odnosu na proizvodnju iz vode.
Konvencionalna elektroliza vode zahtijeva mnogo energije. Tim iz Adelaidea koristi učinkovitiju alternativu. Prvi sustav je elektroliza uree bez membrane za jeftin vodik. Drugi koristi oksidaciju posredovanu klorom s katalizatorima na bazi platine za generiranje vodika iz urina. Istraživanja pokazuju da urea zahtijeva manji napon (0.37V) od vode (1.23V), štedeći energiju.
Prvi sustav je bez membrane, izbjegavajući skupe komponente. Drugi koristi kloridne ione iz urina kao posrednike. Sustav s platinom troši 4.05 kWh po m3 vodika, bolje od elektrolize vode (4.70-5.00 kWh). Sustav s bakrenim katalizatorom pretvara ureu u dušikov plin umjesto štetnih nitrata/nitrita. Oba sustava su stabilna (platinski >200h). Proces s klorom postiže 73.1% učinkovitosti dušika, bez štetnih nusprodukata. Sustavi rade sa „sirovim urinom“ (ako ste se pitali…).
Vodik iz urina je jeftiniji od takozvanog "sivog" vodika iz fosilnih goriva. Tehnologija rješava problem otpada; urin sadrži dušikove spojeve štetne za ekosustave. Sustav bez membrane s bakrenim katalizatorom smanjuje troškove proizvodnje vodika na ~1.81 USD/kg, ispod cilja američkog Ministarstva energetike (2.00-2.50 USD/kg).
Izazov je cijena platine pa se razvijaju alternative bez plemenitih metala. Moguća je integracija s postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda ili specijaliziranim sustavima prikupljanja, omogućujući decentraliziranu proizvodnju vodika.