Međunarodni monetarni fond želi obuzdati ambicije Salvadora oko bitcoina
Iako država traži pomoć od MMF-a, a ovi je uvjetuju manjom izloženosti riskantnim ulaganjima i većom transparentnošću javnih financija, Salvador neće odustati od kupnje bitcoina i stvaranja strateške rezerve
Prije više od tri godine Salvador je postao prva država svijeta koja je, prema ideji predsjednika Nayiba Bukelea, uvela bitcoin kao službenu paralelnu valutu i sredstvo plaćanja. Prema njihovim pravilima, svi poslovni subjekti u zemlji obavezni su primati bitcoin, građanima je dostupna besplatna digitalna lisnica Chivo, a državna riznica stvorila je pozamašnu stratešku zalihu te kriptovalute. Ispočetka se to pokazalo kao riskantan potez jer im je ulaganje u volatilnu imovinu značajno nagrizlo stanje riznice, no u posljednje vrijeme Bukele i njegovi pristaše likuju – cijena bitcoina otišla je u nebo, pa samim time i njihovo ulaganje sada izgleda kao mudro.
MMF postavio uvjete
Međutim, s time se baš i ne slaže Međunarodni monetarni fond, od kojeg je ova srednjoamerička država zatražila aranžman financijske pomoći, "težak" 1,4 milijarde dolara. Taj program ima za cilj ojačati fiskalnu stabilnost Salvadora i podržati njihove ekonomske reforme, s ciljem daljnjeg ekonomskog rasta te smanjenja odnosa javnog duga i BDP-a. Sudjelovanjem Svjetske banke i još nekoliko razvojnih banaka iz regije, financijski paket za Salvador iznosit će ukupno 3,5 milijarde dolara.
Da bi MMF odobrio novi aranžman, vladajući u Salvadoru morali su pristati na određene ustupke vezane uz fiskalnu politiku i transparentnost, obećati provođenje reformi, antikorupcijskih politika, ojačati bankovni sektor povećanjem obveznih rezervi – ali i umanjiti svoju izloženost rizičnim oblicima digitalne imovine.
Prihvaćanje BTC-a postaje dobrovoljno
Tako će Salvador morati uskladiti svoja ulaganja u bitcoin te značajno smanjiti rizike povezane s tim projektom. To će uključivati promjene propisa, pa će u privatnom sektoru prihvaćanje bitcoina kao sredstva plaćanja morati postati dobrovoljno, a ne obavezno kao što je to sada slučaj. Javni će sektor morati "obuzdati" svoje transakcije i aktivnost na kriptotržištu. Porezi će se plaćati isključivo američkim dolarom, a država će postupno ukinuti projekt ionako slabo korištenog digitalnog walleta Chivo.
"Transparentnost, regulacija i nadzor digitalne imovine bit će poboljšani kako bi se očuvali financijska stabilnost, zaštita potrošača i ulagača te financijski integritet", zaključuje MMF u tekstu koji opisuje ono što je dogovoreno između njihovog upravnog odbora i vlasti Salvadora.
Kupnja se nastavlja
Prema podacima na službenom portalu za praćenje Salvadorovih transakcija bitcoinom, državna riznica trenutačno drži gotovo šest tisuća bitcoina, ukupne vrijednosti 568 milijuna dolara. U zadnjih su 30 dana dodatno ubrzali kupnju u odnosu na ustaljeni ritam od jednog bitcoina na dan, pa su u tom razdoblju kupili 41 bitcoin.
Ne obazirući se pretjerano na MMF-ove zahtjeve, njihov Bitcoin Office (svojevrsno ministarstvo bitcoina) najavljuje dodatno povećanje ulaganja u kriptoimovinu, odnosno nastavak dosadašnje strategije koja se pokazala, kako sada stvari stoje, kao pun pogodak. Zagovornici te strategije kažu da je lisnica Chivo ionako bila loša, a da će prihvaćanje bitcoina na dobrovoljnoj bazi olakšati rad privatnom sektoru.