Špekulanti novac iz neatraktivnih NFT-ova sele u - memecoine

Šaljive kriptovalute vezane uz razne internetske trendove dobivaju na zamahu, dok se polako ispuhuje balon ulaganja u nezamjenjive tokene na blockchainu, pokazuju najnovije analize

Sandro Vrbanus utorak, 3. rujna 2024. u 16:10

Imate li nešto viška novca, koji ste spremni riskirati, nudi vam se bezbroj opcija kako ga uložiti u potencijalno isplative digitalne oblike imovine. Od sad već klasičnih kriptovaluta, koje postaju sve stabilnije i manje privlačne špekulantima spremnima na velike rizike, mnogi su takvi ulagači posljednjih godina odustali, pa se okrenuli novoj maniji – NFT-ima. Njihov promet, pak, ovog je ljeta pao na vrlo niske razine, pa analitičari pronalaze nove trendove u riskantnim ulaganjima.

Selidba špekulativnog kapitala

Prema podacima platforme CryptoSlam, koja prati trgovanje NFT-ima, digitalni kolekcionari i špekulanti prošloga su mjeseca njima trgovali u vrijednosti od samo oko 374 milijuna dolara. To je značajan pad u odnosu na, primjerice, ožujak ove godine, kada je promet NFT-ima iznosio čak 1,6 milijardi dolara. Pad trgovanja nezamjenjivim tokenima na blockchainu morao se negdje pokazati kao rast, a analitičari su pronašli i kamo su to špekulanti preusmjerili svoj kapital.

Kako kaže Solo Ceesay, suosnivač kompanije za digitalne lisnice Calaxy za Cointelegraph, pojavio se ciklus većih ulaganja u malene i vrlo riskantne digitalne tokene, memecoine. Taj trend uočen je među malim ulagačima, ali i kod nekih većih digitalnih walleta, koji su napustili NFT-e i počeli trgovati možda još riskantnijom klasom digitalne imovine.

NFT-i su, usput rečeno, svoj tržišni vrhunac proživjeli početkom 2022. godine, kada je u jednom mjesecu zabilježen promet od čak 6 milijardi dolara. Nakon samo pola godine taj se balon ispuhao, pa od tada niti jedan mjesec nije premašio 1,8 milijardi dolara prometa – da bi ovog kolovoza on pao na povijesno niske razine.

Na strani memecoina, vodeći po tržišnoj kapitalizaciji i dalje je dogecoin, a slijede ga shiba inu, pepe, dowwifhat, bonk i floki – svi oni imaju ukupnu vrijednost izdanih tokena višu od milijardu dolara. No, iako su vodeći, cijene su im u silaznom trendu, pa se prave prilike za najhrabrije špekulante nalaze u brojnim malim izdanjima, kojih se pojavljuju stotine. Takvi se tokeni prodaju za iznimno niske vrijednosti (na razini pete ili šeste decimale u dolarskim centima), a tek poneki od njih zažive i zaista osiguraju povrat na investiciju.