Falsificirani i substandardni lijekovi

Nedostatak globalno standardiziranih zakonskih propisa, kao i međunarodnog tijela koje bi ih nadziralo i provodilo, podloga su za pojavu sve većeg broja lažnih lijekova na najosjetljivijim tržištima

Igor Berecki nedjelja, 26. kolovoza 2018. u 06:30

Nova studija sa Sveučilišta Sjeverne Karoline pokazala je da u slabije i srednje ekonomski razvijenim državama substandardni i falsificirani lijekovi postaju sve ozbiljniji problem. Više od 13% osnovnih lijekova (onih koji pokrivaju prioritetne zdravstvene potrebe stanovništva) spada u ovu kategoriju, a ako se zasebno analizira situacija u afričkim državama, udio krivotvorenih i nekvalitetnih lijekova povećava se na skoro dvadeset posto. Rad je 10. kolovoza objavljen u časopisu JAMA Network Open.

Faslifikati i niski standardi

Falsificirani lijekovi su medicinski proizvodi čiji su identitet, sastav ili porijeklo namjerno lažno deklarirani, a substandardni lijekovi su pravi medicinski proizvodi koji iz raznih razloga ne ispunjavaju propisane standarde kvalitete ili specifikacije, uključujući loše uvjete proizvodnje, otpremanja i skladištenja, ili prodaju nakon isteka roka trajanja.

Sachiko Ozawa, izvanredni profesor na UNC Eshelman School of Pharmacy, je sa suradnicima proveo istraživanje u kojem je retrogradno analizirano 96 ranije provedenih studija o falsificiranim i substandardnim lijekovima, pri čemu je svaka od tih studija testirala najmanje 50 lijekova. Analiza je utvrdila da se u lošem ili krivotvorenom obliku najčešće prodaju antimalarici i antibiotici: u zemljama s niskim i srednjim prihodima, 19% antimalarika i 12% antibiotika na tržištu su ispod razine propisanog standarda ili su potpuno krivotvoreni.

Korištenje nekvalitetnih lijekova rezultira nemjerljivo velikom zdravstvenom i ekonomskom štetom
Korištenje nekvalitetnih lijekova rezultira nemjerljivo velikom zdravstvenom i ekonomskom štetom

Opasnost distribucije, prodaje i uporabe takvih lijekova je logična i jasna: ako bolesnici umjesto ispravnih lijekova koriste nekvalitetne ili potpuno lažno deklarirane kemikalije, zdravstvene posljedice mogu biti katastrofalne - od neučinkovitosti i produženog vremena liječenja, sve do neočekivanih interakcija s drugim lijekovima, intoksikacije i smrti. A ni ekonomske posljedice nisu zanemarive.

Šteta po zdravlje i ekonomiju

"Potrebna nam je veća međunarodna suradnja u provedbi pozitivnih zakonskih propisa o kvaliteti lijekova, uz povećanje ljudskih i infrastrukturnih resursa za detaljniju kontrolu kvalitete, poboljšanje nadzora proizvodnje i prometa lijekova, kao i za globalnu transparentnu dostupnost svih prikupljenih podataka", rekao je James Herrington, profesor na UNC Gillings School of Global Public Health i koautor studije.

Osim analize potencijalne zdravstvene ugroženosti pacijenata, istraživački tim je ugrubo procijenio i ekonomske implikacije distribucije nekvalitetnih i lažnih lijekova, čije tržište obuhvaća raspon od 10 milijardi do 200 milijardi dolara godišnje.  

Valja napomenuti da u te brojke (koje su posljedica „bacanja novca“ na kupovinu neispravnih i lažnih lijekova) nije niti uvrštena „kolateralna ekonomska šteta“: lažni  lijekovi mogu dodatno opteretiti zdravstvene sustave stvaranjem suvišnih troškova zbog potrebe liječenja od posljedica njihovog korištenja. A tu su i neuračunati troškovi zbog smanjene produktivnosti radnika radi  bolovanja koje bi bilo znatno kraće da je liječenje provedeno ispravnim lijekovima. 

 

Dr. Igor „Doc“ Berecki, rođen 1961., pedijatar je na Odjelu intenzivnog liječenja djece Klinike za pedijatriju KBC Osijek. Od posla se opušta antistresnim aktivnostima: od pisanja svojevremeno popularnih tekstova i ilustracija u tiskanom izdanju časopisa BUG, crtkanja grafika i dizajna, zbrinjavanja pasa i mačaka, te fejsbučkog blogiranja o craft-pivima, životnim neistinama i medicinskim trivijama, sve do pasioniranog kuhanja posve probavljivih jela i sviranja slabo probavljivog bluesa.