Suosnivač Twittera Jack Dorsey pokrenuo aplikaciju za dopisivanje – preko Bluetootha
Aplikacija Bitchat decentralizirana je peer-to-peer platforma za dopisivanje kojoj za rad nije nužna internetska veza, nema središnjih servera i radi samo kroz umrežavanje bliskih uređaja

Nekada poznat kao suosnivač Twittera i njegov direktor, potom i osnivač platforme za mobilna plaćanja Square i naposlijetku društvene mreže Bluesky, Jack Dorsey, imao je u posljednje vrijeme hobi, ili kako on to kaže "vikend projekt". U sklopu njega je učio o tome kako rade Bluetooth protokol za komuniciranje pute mesh mreža, enkripcija, releji i čvorovi i još neke tehnologije, pa je na temelju naučenog izradio – mobilnu aplikaciju za dopisivanje koja se može koristiti bez internetske veze.
Decentralizirani Bitchat
Ona se naziva Bitchat, a sve što joj za rad treba jest niz umreženih mobilnih uređaja, koji će jedan drugome biti u dometu Bluetooth antena. Time se dobiva mreža (mesh) unutar koje je moguće razmjenjivati enkripcijom zaštićene poruke. One se mogu od jednog do drugog uređaja prenositi izravno, ali i preko čvorova, tj. drugih uređaja na toj mreži, pa stoga za uspješno komuniciranje nije potrebno imati mobilni signal nit Wi-Fi mrežu.
Poslane i primljene poruke pohranjuju se isključivo na uređajima pošiljatelja i primatelja, pa Bitchat nema niti vlastite servere ili bilo kakvu centraliziranu infrastrukturu. Aplikacija omogućava i grupne razgovore, a Dorsey poručuje da će u budućim verzijama podržavati i izravno bežično spajanje (Wi-Fi Direct) kako bi se povećala brzina i veličina mreže.
Aplikacija se trenutačno može pokrenuti u testnom obliku preko Appleove developerske platforme TestFlight, dok se izvorni kod može naći na GitHubu. Pristup je otvoren samo za beta testiranje i prihvatit će do 10 tisuća korisnika, a nije daleko niti službeno lansiranje – ono će se dogoditi na iOS-u nakon Appleove revizije aplikacije.
Napomenimo i da to nije prva takva aplikacija, slična rješenja postoje već godinama ali se dosad nisu značajnije probila na tržištu. Jedna od primjena ovakvih su aplikacija za komuniciranje bili prosvjedi u Hong Kongu, kada su vlasti blokirale internetski signal, a prosvjednici su potom nastavili komunicirati preko sličnih decentraliziranih platformi.