Huaweijev novi operativni sustav dobio datum izlaska
HarmonyOS Next predstavlja ogroman korak u Huaweijevim softverskim ambicijama jer će napustiti Android Open Source Project i podršku za Android aplikacije
Huaweijev HarmonyOS Next u razvoju je već nekoliko godina, ali komercijalna verzija tog operativnog sustava tek je sada dobila službeni datum izdavanja – 22. listopada. Tog će se dana, barem kako stvari za sada stoje, prikazati i Huaweijeva serija mobitela Nova 13.
Naime, HarmonyOS Next predstavlja ogroman korak u Huaweijevim softverskim ambicijama jer će napustiti Android Open Source Project (AOSP) i podršku za Android aplikacije. Umjesto toga, oslanjat će se na vlastiti kod i na vlastite aplikacije kojih bi, prema nedavnim izvješćima Huaweija, trebalo biti više od 10.000.
HarmonyOS Next vizualno je identičan trenutnoj verziji HarmonyOS-a i koristi potpuno neovisnu arhitekturu izgrađenu oko Huaweijevog Hongmeng kernela i sustava. Kao što smo pisali u našem tekstu još u rujnu, ta arhitektura sustava trebala bi donijeti poboljšanje od 30 posto u ukupnim performansama uređaja i smanjenje potrošnje energije od 20 posto.
Huaweijev novi sustav podržavat će aplikacije putem Ark Compilera s HMS-om (Huawei Mobile Services) te obećava naprednu povezanost između različitih uređaja. Trenutno nije poznato koji će mobitel prvi doći s ovim sustavom, ali to bi upravo mogao biti – Nova 13.