Apple, nakon novih optužbi, odobrio trgovinu Epic Gamesa za iOS uređaje u Europi

Tvrtka Epic Games dobila je ono što je dugo tražila: aplikaciju za trgovinu igrama na iPhone i iPad uređajima u Europi. Vrlo vjerojatno to nije kraj ove komplicirane, poslovne, šahovske igre

Ivan Podnar subota, 6. srpnja 2024. u 10:35

Malo je sporova privuklo toliko pozornosti kao ovaj između Applea i Epic Gamesa. Ovaj sukob, koji je započeo 2020. godine, potresao je temeljni modus operandi Applea, a i šire digitalne ekonomije i postavio ključna pitanja o kontroli nad digitalnim tržištima.

Odobreno!

Apple je u petak odobrio aplikaciju za trgovinu igrama Epic Gamesa na iPhone i iPad uređajima u Europi. Ovaj potez dolazi nakon što je Epic Games, tvrtka iza popularne igre "Fortnite", optužila Apple za ometanje njihovih nastojanja da uspostave trgovinu igara na iOS platformi.

Javno tužakanje

Prema Epic Gamesu, Apple je dvaput odbio dokumentaciju koju su podnijeli za pokretanje Epic Games Storea, tvrdeći da je dizajn određenih gumba i oznaka previše sličan onima koje koristi App Store. Epic je u nizu objava na platformi X iznio detalje:

"Apple je dvaput odbio našu prijavu kako bi pokrenuli Epic Games Store, tvrdeći da su dizajn i položaj Epicovog gumba 'Instaliraj' previše slični Appleovom gumbu 'Preuzmi', te da je naša oznaka 'Kupnje unutar aplikacije' previše slična oznaci App Storea 'Kupnje u aplikaciji'.

Koristimo iste konvencije imenovanja 'Instaliraj' i 'Kupnje unutar aplikacije' koje se koriste u popularnim trgovinama aplikacija na više platformi, i slijedimo standardne konvencije za gumbe u iOS aplikacijama. Pokušavamo napraviti trgovinu koju mobilni korisnici mogu lako razumjeti, a objava o mogućnosti kupnji unutar aplikacije je najbolja praksa koju danas slijede sve online trgovine.

Appleovo odbijanje je proizvoljno, opstruirajuće i krši DMA, a svoju smo zabrinutosti podijelili s Europskom komisijom. Ako ne bude daljnjih prepreka od strane Applea, spremni smo lansirati Epic Games Store i Fortnite na iOS u EU u sljedećih nekoliko mjeseci."

Pod pritiskom europskih regulatora, javnim optužbama koje mu štete ugledu, Apple je zaključio da nema smisla sve dalje opstruirati i dao pristanak da se udovolji Epicovom zahtjevu.

Apple vs. Epic: Kronologija sukoba

Sve je počelo kada je Epic Games, tvorac globalno popularne igre Fortnite, odlučio implementirati vlastiti sustav plaćanja unutar igre na iOS uređajima. Ovaj potez izravno je kršio Appleova pravila koja zahtijevaju korištenje njihovog sustava plaćanja, koji uzima 30% provizije od svih transakcija.

Appleova reakcija bila je brza i odlučna - Fortnite je uklonjen iz App Storea. Epic je, međutim, bio spreman za ovaj scenarij i odmah je podnio tužbu protiv Applea, optužujući ga za monopolističku praksu i kršenje antitrustovskih zakona.

Središnji argument Epica bio je da Apple ima nepravedan monopol nad distribucijom aplikacija na iOS uređajima i da njihova 30% provizija predstavlja zlouporabu dominantnog položaja. S druge strane, Apple je tvrdio da su njihova pravila nužna za održavanje sigurnosti korisnika i integriteta platforme.

U rujnu 2021., nakon dugotrajnog sudskog procesa, sudac je donio presudu koja je većinom išla u korist Applea. Međutim, sud je naložio Appleu da mora dopustiti developerima da usmjere korisnike na alternativne metode plaćanja izvan App Storea, što je predstavljalo značajan ustupak.

Vjerojatni nastavak

Appleova odluka da odobri Epicovu trgovinu najvjerojatnije nije kraj sage koja sliči na šahovsku igru. Njihovo prepucavanje i tužakanje izlazi iz okvira poslovanja dviju kompanija. Ovaj sukob ima dalekosežne implikacije koje nadilaze same sudionike. On je pokrenuo širu raspravu o ulozi i moći velikih tehnoloških kompanija u digitalnom dobu. Pitanja o pravednoj konkurenciji, pravima developera i kontroli nad digitalnim ekosustavima sada su u središtu pažnje regulatora diljem svijeta.