Mozilla upozorava: Firefox pred gašenjem zbog antimonopolskih mjera protiv Googlea
Predstavnik Mozille je pred sudom upozorio kako bi predložene mjere protiv Googleovog monopola u pretraživanju mogle imati neočekivan učinak – gašenje Firefoxa i katastrofalni financijski udar na Mozillu...

Financijski direktor Mozille Eric Muhlheim svjedočio je u petak da bi prijedlozi Ministarstva pravosuđa protiv Googlea mogli imati katastrofalne posljedice za tvrtku koja stoji iza Firefoxa. "To je zastrašujuće," izjavio je Muhlheim tijekom Googleove obrane pred sudom.
Financijska ovisnost kao srž problema
Svjedočenje je otkrilo razmjere Mozilline financijske ovisnosti o Googleu. Firefox donosi približno 90 posto prihoda Mozille, a oko 85 posto tog prihoda dolazi iz ugovora s Googleom. Prema tom sporazumu, Google plaća Mozilli da bude zadani pretraživač u Firefox pregledniku.
Američki regulatori žele spriječiti Google da plaća za poziciju zadanog pretraživača u preglednicima poput Firefoxa. To je jedna od mjera nakon sudske presude kojom je utvrđeno da Google ima nezakoniti monopol na tržištu internetskog pretraživanja. Sud je zaključio kako Google svoju dominaciju dijelom održava upravo kroz ugovore kojima osigurava da je njegova tražilica predodređena opcija na većini preglednika i mobilnih uređaja.
Muhlheim je upozorio da bi gubitak Googleovih prihoda odjednom primorao Mozillu na "značajna rezanja diljem tvrtke", potencijalno izazivajući "silaznu spiralu" ako bi Firefox morao smanjiti ulaganja u razvoj proizvoda, čineći preglednik manje privlačnim korisnicima. Takva spirala, svjedočio je, mogla bi "izbaciti Firefox iz poslovanja".
Šire posljedice za tržište
Implikacije prelaze komercijalnu održivost Firefoxa. Mozillin temeljni pokretač preglednika Gecko je "jedini pokretač preglednika koji nije u vlasništvu velikih tehnoloških tvrtki, već neprofitne organizacije", objasnio je Muhlheim. Druga dva glavna pokretača su Googleov otvoreni Chromium i Appleov WebKit.
Ako bi Firefox propao, raznolikost pokretača preglednika dodatno bi se smanjila, potencijalno cementirajući tržišnu dominaciju koju sud želi ispraviti. Prema Muhlheimovom svjedočenju, Mozilla je izvorno razvila Gecko kako bi spriječila da jedna tvrtka kontrolira internetske protokole, osiguravajući da različiti preglednici ostanu međusobno kompatibilni.
Ograničene alternative
Zamjena Googleovog prihoda čini se gotovo nemogućom. Mozilla je razgovarala o mogućnosti postavljanja Microsoftovog Binga kao zadanog pretraživača, ali Muhlheim je upozorio da bi bez mogućnosti da Google licitira za ugovor, udio prihoda koji bi Mozilla mogla dogovoriti vjerojatno opao. Dodatno, Mozilla je utvrdila da Bing ne monetizira promet jednako učinkovito kao Google.
Ovo nije samo teoretska zabrinutost. Mozilla je provela studiju između 2021. i 2022. godine kako bi procijenila što bi se dogodilo kada bi tiho prebacila zadane pretraživače korisnika Firefoxa s Googlea na Bing. Rezultati su pokazali da su korisnici koji su prešli na Bing generirali manje prihoda za Mozillu. Povijesni presedan dodatno potvrđuje ove tvrdnje. Između 2014. i 2017. godine, Mozilla je postavila Yahoo kao zadani pretraživač u Firefoxu, samo da bi otkrila da su korisnici toliko bili nezadovoljni iskustvom da su u potpunosti napustili Firefox u korist drugih preglednika.
Čekanje hipotetske budućnosti
Dok prijedlozi Ministarstva pravosuđa teorijski ciljaju na stvaranje konkurentnijeg okruženja s više kvalitetnih pretraživača koji bi se mogli natjecati za zadanu poziciju u Firefoxu, Muhlheim je izrazio skepsu oko vremenskog okvira, navodeći da bi takve promjene "vjerojatno trajale toliko dugo da bi Mozilla morala napraviti značajne rezove troškova i promjene strategije dok 'čeka hipotetsku budućnost u kojoj bi se to dogodilo'." Tijekom ovog prijelaznog razdoblja, upozorio je, "zaista bismo se borili za opstanak".
Nijansiran stav o konkurenciji
Tijekom unakrsnog ispitivanja od strane Ministarstva pravosuđa, Muhlheim je priznao da oslanjanje na jednog klijenta za većinu Mozillinih prihoda nije idealno, bez obzira na presudu suda. Također je priznao da je druga tvrtka za preglednike, Opera, uspješno generirala više prihoda od oglasa u pregledniku nego od ugovora o pretraživanju. Međutim, sugerirao je da bi proširenje takvog poslovnog modela na Firefox moglo značajno odstupati, dijelom zbog Mozilline predanosti pristupima koji čuvaju privatnost.
Sudac Amit Mehta dodatno je ispitao ovu napetost, pitajući Muhlheima bi li Mozilla imala koristi od postojanja barem još jedne tvrtke za pretraživanje koja bi odgovarala Googleovoj kvaliteti i sposobnostima monetizacije. "Kad bismo se odjednom našli u tom svijetu," odgovorio je Muhlheim, "to bi bio svijet koji bi bio bolji za Mozillu."