Sud Europske unije: Google mora platiti 2,4 milijarde, a Apple 13 milijardi eura
Istoga dana objavljene su dvije presude najvišeg europskog suda vezane uz američke tehnološke velikane. Google je, prama njima, zlorabio svoj položaj, a Apple imao ilegalne porezne olakšice
Rasplet dvaju dugogodišnjih pravnih procesa u Europskoj uniji, koji se vode protiv Googlea i Applea, sve je bliži. Ovoga su utorka s najvišeg europskog suda, Suda Europske unije, stigle dvije presude u financijski vrlo velikim i značajnim slučajevima za navedena dva američka tehnološka diva.
Apple i Irska
U svojoj odluci, ovaj je sud presudio protiv Applea u dugotrajnoj pravnoj bitci oko njegovih poreznih aranžmana u Irskoj, o čemu se govori već godinama, a slučaj je više puta pred različitim sudovima imao različite ishode. Sud Europske unije sada je potvrdio odluku Europske komisije iz 2016. godine. Ona je tada bila naredila Irskoj da od Applea mora naplatiti 13 milijardi eura neplaćenih poreza, tvrdeći da je tvrtka primila "nezakonite" porezne olakšice. Iz Applea, ali i Irske, su to pokušali osporiti, u čemu su i uspjeli 2020. godine na Općem sudu EU.
Međutim, nova presuda poništava odluku Općeg suda, koji je bio na strani Applea. Irska je, smatraju, Appleu dodijelila nezakonitu potporu, koju je sada dužna povratiti. Porezni tretman Applea od 1991. do 2014. godine u Irskoj bio je povlašten, a kompanija je mogla zahvaljujući knjigovodstvenim propisima tamo prebacivati svoju dobit s ostalih tržišta te u konačnici plaćati daleko manje poreze. To je tvrdila Europska komisija, koja je naredila Appleu plaćanje zaostalih poreznih razlika.
Opći je sud 2020. godine bio poništio Komisijinu odluku, smatrajući da ona nije u dovoljnoj mjeri dokazala postojanje selektivne prednosti u korist Appleovih europskih podružnica. Odlučujući o žalbi, Sud EU sada je ukinuo presudu Općeg suda i konačno odlučio o sporu, potvrđujući raniju Komisijinu odluku. Protiv ove presude može se ponovno podnijeti žalba, no teško da Apple i dalje može odgoditi plaćanje 13 milijardi eura, koji već godinama stoje na založnom računu. O predmetu će moći ponovno odlučivati Opći sud, ako se za tim pokaže potreba.
Google i monopol
Sud je istoga dana potvrdio i kaznu od 2,4 milijarde eura protiv Googlea, izrečenu zbog zloupotrebe dominantne tržišne pozicije favoriziranjem vlastite usluge za usporedbu cijena u odnosu na konkurente. Ova kazna prvotno je također došla od Europske komisije 2017. godine, koja je utvrdila da je Google nepravedno promovirao vlastitu uslugu.
Googleov žalbeni postupak pred Općim sudom i potom pred Sudom EU je odbijen, a potonji je sada i potvrdio kaznu. Iz kompanije su izrazili svoje razočaranje presudom, ali su i istaknuli da su još 2017. godine napravili promjene, kojima su se uskladili s tadašnjom odlukom Komisije. Googleovo postupanje i službeno je tako proglašeno diskriminirajućim te kao takvo ne proizlazi iz tržišnog natjecanja na temelju zasluga. I u ovom slučaju moguće su dodatne žalbe i povratak parnice na Opći sud, no one ni u jednom slučaju nemaju suspenzivan učinak, tj. ne odgađaju naplatu.
Komisija je zaključila da je Google zlouporabio svoj vladajući položaj na tržištu usluga općeg internetskog pretraživanja, kao i na tržištu usluga specijaliziranog pretraživanja proizvoda, te mu je izrekla novčanu kaznu u iznosu od 2.424.495.000 eura, pri čemu je utvrdila da je Alphabet, kao Googleov jedini vlasnik, solidarno odgovoran za plaćanje te kazne u visini od 523.518.000 eura – što je sada i potvrđeno s najviše pravne instance u Europskoj uniji.
(Konteksta radi, Googleov prošlogodišnji promet iznosio je 305,6 milijardi dolara, a Alphabet je imao dobit od 86 milijardi dolara. Appleov godišnji promet za 2023. iznosio je 383,3 milijarde dolara, a neto dobit je iznosila 97 milijardi dolara. - op. ur.)