Potpisana međunarodna Okvirna konvencija o umjetnoj inteligenciji
Komisija je u ime EU-a potpisala Okvirnu konvenciju Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji, a ostali potpisnici uključuju SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i desetak ostalih zemalja
Nova međunarodna konvencija, prvi pravno obvezujući međunarodni sporazum o umjetnoj inteligenciji, potpisan je u Vilniusu u Litvi ovoga tjedna, na neslužbenoj konferenciji ministara pravosuđa Vijeća Europe. U ime Europske unije potpisala ju je potpredsjednica Europske komisije za vrijednosti i transparentnost Věra Jourová, istaknuvši da je ta dokument u potpunosti u skladu s Aktom EU-a o umjetnoj inteligenciji, prvim sveobuhvatnim propisom o umjetnoj inteligenciji na svijetu.
Opsežan pristup
U Konvenciji se predviđa zajednički pristup kako bi sustavi umjetne inteligencije bili kompatibilni s ljudskim pravima, demokracijom i vladavinom prava, uz istodobno omogućivanje inovacija i povjerenja. Obuhvaća niz bitnih koncepata iz Akta EU-a o umjetnoj inteligenciji, kao što su pristup koji se temelji na procjeni rizika, transparentnost u cijelom lancu vrijednosti sustavâ umjetne inteligencije i sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom, obveze detaljnog dokumentiranja sustava umjetne inteligencije koji se smatraju visokorizičnima i obveze upravljanja rizicima uz mogućnost uvođenja zabrana za sustave umjetne inteligencije koji se smatraju jasnom prijetnjom temeljnim pravima.
U pregovorima oko Okvirne konvencija o umjetnoj inteligenciji su uz EU sudjelovale druge države članice Vijeća Europe, Sveta Stolica, SAD, Kanada, Meksiko, Japan, Izrael, Australija, Argentina, Peru, Urugvaj i Kostarika. Doprinos 68 međunarodnih predstavnika civilnog društva, akademske zajednice, industrije i drugih međunarodnih organizacija također je osigurao sveobuhvatan i uključiv pristup.
Konvencija će se u EU-u provoditi Aktom o umjetnoj inteligenciji, u kojem su utvrđena usklađena pravila za stavljanje na tržište, stavljanje u uporabu i korištenje sustava umjetne inteligencije, zajedno s drugim relevantnim zakonodavstvom EU-a prema potrebi. Nakon potpisivanja Komisija će pripremiti prijedlog odluke Vijeća o sklapanju Konvencije. Svoju suglasnost trebao bi dati i Europski parlament.
Krajnji je cilj ovog dokumenta uskladiti globalna pravila vezana uz umjetnu inteligenciju i popuniti bilo kakve pravne praznine, nastale uslijed brzog razvoja novih tehnologija. Budući da je riječ o pravno obvezujućoj konvenciji, sve zemlje potpisnice morat će implementirati sigurnosne mjere za sprječavanje bilo kakvih negativnih posljedica po, primjerice, ljudska prava, demokraciju i vladavinu zakona, koje bi mogle biti rezultat korištenja AI-ja.