Objavljeno je tko će u Hrvatskoj brinuti o provođenju Akta o umjetnoj inteligenciji

Europski Akt o umjetnoj inteligenciji, poznat i kao AI Act, donesen je ovoga ljeta, ali će u punu primjenu stupiti tek za dvije godine. Hrvatska je načinila prvi nužan korak usklađenja s novim europskim pravilima

Sandro Vrbanus srijeda, 11. prosinca 2024. u 15:23
📷 MS Creator
MS Creator

Akt o umjetnoj inteligenciji službeno je izglasan u Europskom parlamentu protekloga ljeta, a trebao bi regulirati kako će se AI i srodni sustavi zakonski tretirati u budućnosti. Pravila će biti uvedena na području cijele EU, a utvrđena su na temelju njezinih potencijalnih rizika. Tako se u regulativi ističu zabranjene primjene, kao i posebna pravila za sustave visokog, srednjeg i niskog rizika. AI Act počet će se primjenjivati postupno: Puna primjena stupa na snagu nakon 24 mjeseca, osim zabranjenih primjena (nakon šest mjeseci), kodeksa prakse (devet mjeseci), pravila za umjetnu inteligenciju opće namjene uključujući upravljanje (12 mjeseci) i obveza za visokorizične sustave (36 mjeseci nakon stupanja na snagu AI Acta).

Obveze država članica

Člankom 77. stavkom 2. Akta propisano je da države članice do 2. studenoga 2024. moraju odrediti i objaviti popis tijela javne vlasti ili javnih tijela nadležnih za nadzor i provedbu obveza vezanih uz zaštitu temeljnih prava pri korištenju visokorizičnih sustava umjetne inteligencije.

Stoga je neadvno Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije dostavilo Europskoj komisiji, putem Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri EU u Bruxellesu, popis nadležnih tijela za provedbu Akta o umjetnoj inteligenciji. Republika Hrvatska odredila je da će nadležna biti sljedeća tijela:

  • Pučka pravobraniteljica,
  • Pravobraniteljica za djecu,
  • Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova,
  • Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom,
  • Agencija za zaštitu osobnih podataka,
  • Državno izborno povjerenstvo, i
  • Agencija za elektroničke medije, voditelj Odjela pravnih i kadrovskih poslova.

Ovaj korak osigurava usklađenost Republike Hrvatske s europskim pravilima i doprinosi zaštiti temeljnih prava građana u kontekstu razvoja i primjene umjetne inteligencije, poručuju iz Ministarstva. Međutim, nije razjašnjeno kako će navedenih sedam tijela među sobom podijeliti zadaće u provedbi regulative.

Cilj novih propisa je zaštititi ljudska prava, demokraciju, vladavinu prava i okolišnu održivost od visokorizične umjetne inteligencije, a istodobno poticati inovacije i osigurati Europi ulogu predvodnika. Uredba EU, koja je stupila na snagu kada i sam Akt, postavlja usklađena pravila o umjetnoj inteligenciji, a njezina će puna primjena, uz propisane iznimke, početi od 2. kolovoza 2026. godine.