Prelazimo na zimsko računanje vremena, a EU se i dalje nije uskladila oko ukidanja te prakse

O pomicanju sata na ljetno i zimsko vrijeme mnogo se pisalo posljednjih godina, pa ćemo iskoristiti priliku da, prilikom noćašnjeg pomicanja sata, vidimo gdje su dogovori u EU zapeli

Sandro Vrbanus subota, 26. listopada 2019. u 23:58

Mnogo smo puta u proteklih nešto više od godinu dana, otkako se pojavio prijedlog za ukidanjem prakse ljetnog i zimskog računanja vremena unutar Europske unije, izvještavali o tome. Noćas se satovi još jednom vraćaju na nama standardno, zimsko računanje vremena, pa ćemo iskoristiti tu priliku i provjeriti u kojoj su trenutačno fazi pregovori o ukidanju ovih (pokazalo se manje-više besmislenih) promjena.

Posljednji službeni prijedlog EU datira iz prosinca prošle godine. Njega je Vijeće ministara prometa i telekomunikacija dalo na usvajanje, a Europski parlament u ožujku ove godine ga je i potvrdio. Dogovoreno je da ljetno i zimsko računanje vremena ostaje na snazi još tijekom 2020. i da se ukida 2021. godine.

Do tada će, možda i pod predsjedanjem Hrvatske, zemlje članice EU morati odlučiti na kojem će od dva računanja ostati, vodeći računa o tome da se prelaskom granica iz jedne zemlje u drugu satovi ne moraju pomicati prečesto.

Što o tome mislimo mi u Bugu, mogli ste u detalje pročitati točno prije godinu dana na ovom mjestu.

Hrvatska i Slovenija na različitim vremenima?

Odgađanje ove odluke od 2018. pa sve do 2021. odraz je zamršene birokracije EU koja je prvo odlučila anketirati građane, pa ih poslušati, pa se potom interno ne uspijeva dogovoriti o načinu i roku ukidanja pomicanja satova.

Evo i kratkih "uputa" kako ispravno podesiti satove
Evo i kratkih "uputa" kako ispravno podesiti satove

Primjerice, zemlje poput Hrvatske bi zbog turizma htjele zadržati isključivo ljetno, a one sjevernije bi pak stalno zimsko računanje vremena zbog ranijeg svitanja. Španjolska se, kad se već može birati, želi premjestiti iz srednjoeuropske u britansku (griničku) vremensku zonu, a to bi mogle slijediti i zemlje Beneluksa, možda i Francuska.

Sve ovo stvara priličan kaos u pregovorima, a oni bi mogli rezultirati i suludom situacijom da, recimo – Hrvatska ostane na ljetnom (GMT+2) a Slovenija na zimskom vremenu (GMT+1). Pomicanje satova na svakoj granici, kao što će nas čekati na Bregani, nije ono za što se zalagalo 4,6 milijuna Europljana koji su odgovarali na anketu EU.

Kako bilo, noćas satove s 3 treba pomaknuti na 2 sata i iskoristiti priliku za uhvatiti sat sna više.