Argon Audio Forte A55 WiFi - Bas za vas
Forte A55 WiFi najveći je glazbeni sustav u Argonovoj aktualnoj ponudi. Riječ je o podnim zvučnicima s integriranim svime što bi vam moglo zatrebati za reprodukciju zvuka s internetskih servisa, televizora i gramofona
Zvučničke jedinice | 2x 5" bas-srednjetonac s dvostrukom membranom + 1" visokotonac s mekanom kupolom |
Pojačala | 4x 80 W D-klasa (s aktivnom skretnicom) |
DAC | Do 24-bit/96 kHz (optički ulaz) |
Frekvencijski odaziv | 35-20.000 Hz |
Povezivost | Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2 (SBC, AAC), Chromecast, AirPlay 2, Spotify Connect, DTS Play-Fi |
Ulazi | HDMI ARC, optički (TOSLINK), linijski RCA, phono RCA (MM), USB (servisni) |
Izlazi | Subwoofer (RCA) |
Dimenzije zvučnika | 85 x 16,5 x 25 cm |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Cjelovit glazbeni sustav, izazovniji za uklapanje u prostor od dvaju manjih sustava iz iste linije, ali nagrađuje mnogo mesnatijim basom |
Kao što se iz naziva može naslutiti, Forte A55 WiFi veći je brat nedavno recenziranog glazbenog sustava Forte A4 WiFi. Argonova nomenklatura krajnje je jednostavna – A4 raspolaže 4-inčnom bas-srednjetonskom jedinicom, a Forte A55 WiFi opremljen je, istom logikom, s dvije 5-inčne. Samim time, više se ne radi o kompaktnim bookshelf zvučnicima, podjednako prikladnima za policu i radni stol, već o punokrvnim (premda još uvijek prilično kompaktnim) podnim zvučnicima.
Neki će iz toga pretpostaviti da Forte A55 WiFi cilja na mnogo veće prostore, ali testiranje je pokazalo kako tome zapravo i nije tako. Nazivna snaga sustava, opremljenog s četiri 80-vatna pojačala klase D, ista je kao u slučaju malenog Fortea A4 WiFi, dakle takva da biste ga u zaista velikim dnevnim boravcima prilikom "ozbiljnijeg" slušanja morali tjerati do krajnjih granica. Premda Forte A55 WiFi na svojem maksimumu i dalje zvuči koherentno, dojma smo kako su mu prirodno stanište dnevni boravci od nekakvih 20-30 kvadrata, čije će žitelje Argonovi zvučnici uveseljavati (i) na razumnijim glasnoćama.
Više svega
Konstrukcija zvučnika ista je kao u slučaju najmanjeg novog Fortea, samo što u ovom slučaju svega dobivamo – više. Visina im je vrlo razumnih 85 centimetara, širina 16,5 centimetara, te se protežu 25 centimetara u dubinu. Masa cijelog sustava iznosi respektabilnih 26 kilograma, pri čemu je lijevi zvučnik nešto teži od desnog, jer se u njemu nalaze sva sučelja i pogonska elektronika. Kabineti imaju zaobljene rubove te se doimaju gustima i otpornima na stvaranje nepoželjnih unutarnjih rezonanci. Tvornički su fiksirani za široka i stabilna "stopala", čija prisutnost eliminira potrebu za šiljcima, gumenim podlogama, ili nekim trećim sredstvom stabilizacije i separacije od podloge. Osim u testiranoj crnoj, prodaju se u bijeloj varijanti, kao i u atraktivnoj izvedbi s uzorkom oraha. Prstenovi, koji okružuju tri prednje jedinice, kod bijele su boje zvučnika srebrni, a u druga dva kolorita – brončani. Sve u svemu, Forte A55 WiFi bešavno se spaja s modernim dnevnim boravcima. Isto vrijedi i za priloženi aluminijski daljinski upravljač; sretni smo što je Argon uz svoje uređaje napokon počeo isporučivati daljince kakve oni zaslužuju.
U opisu Fortea A4 WiFi naglasili smo kako se ne radi samo o zvučnicima, već o potpunom glazbenom sustavu. Isto to, naravno, vrijedi i za Forte A55 WiFi. Naime, osim samih zvučnika, Forte A55 WiFi posjeduje pojačala potrebna za njihov rad, a tu je i integrirani glazbeni streamer, stoga za slušanje glazbe nećete morati kupovati apsolutno ništa dodatno, bez obzira kojim se glazbenim ili radijskim internetskim servisima priklanjate. Tome je tako zbog ugrađenog Chromecasta, zahvaljujući kojem se Forte A55 WiFi pojavljuje na popisu uređaja za reprodukciju zvuka iz svih aplikacija koje podržavaju castanje – a to su svi postojeći glazbeni servisi. Samim time, lišeni ste potrebe za instalacijom neke treće aplikacije, s kojom biste morali povezati vaše korisničke račune za glazbene servise, i čije sučelje i funkcionalnost zasigurno ne bi bili na razini službenih aplikacija tih istih servisa.
Generička aplikacija
Kao što smo spomenuli u opisu Fortea A4 WiFi, aplikacija za Argonove "pametne" zvučnike postoji, ali ne radi se o tvrtkinom vlastitom, već, kažimo to tako, generičkom rješenju DTS Play-Fi. Dotična nudi integracije za Amazon Music, Deezer, Qobuz, Napster, Pandoru, iHeartRadio, Internet Radio i neke druge servise, kao i pretraživač sadržaja dijeljenih unutar lokalne mreže. Također, ima i multiroom sekciju, dobrodošlu u slučaju da koristite dva ili više Argonova sustava koji takvo što podržavaju, poput drugih zvučnika iz linije Forte WiFi, ili, primjerice, pametnog pojačala SA2. Međutim, ono što nema jesu kontrole za bilo kakvo upravljanje zvučnicima, izuzev namještanja glasnoće. Nema mogućnosti namještanja ekvilizatora, ni prilagodbe prostoriji, niti ičega sličnog. U slučaju Fortea A4 WiFi to nam nije osobito smetalo, no kako njegov veliki brat ima mnogo veći akustički potencijal, a i dvostruko veću cijenu, u njegovom slučaju ipak gunđamo zbog izostanka naprednijeg upravljanja.
Osim Chromecasta, Forte A55 WiFi podržava AirPlay 2, Spotify Connect i Bluetooth. Ne manjka ni fizičkih sučelja, a sve od reda zateći ćete na pozadini lijevog zvučnika, koji je tvornički zacrtan kao "glavni". Segment sa sučeljima identičan je onome kod Fortea A4 WiFi, samo što u ovom slučaju ne zauzima čitavu poleđinu zvučnika, već samo donju četvrtinu. Tu su HDMI ARC ulaz za glatko spajanje s televizorom, optički (TOSLINK) ulaz, analogni RCA ulaz, ulaz za gramofone s MM zvučnicom, USB Type-A konektor za spajanje dodataka, poput žične mrežne kartice, te izlaz za subwoofer. USB ulaza za lakše spajanje s računalima nema, ali to ovaj put ne nalazimo spornim, jer je Forte A55 WiFi sustav za dnevni boravak, dok se Forte A4 WiFi mogao uklopiti (i) na radni stol.
Low Power Mode - Uvijek dostupan
Ponavljamo savjet iz recenzije Fortea A4 WiFi, jer smatramo da se radi o izuzetno bitnom, a ne nužno sasvim očitom detalju. Svakako aktivirajte Low Power Mode, način rada u kojem zvučnici prilikom mirovanja ostaju u niskoenergetskom stanju, umjesto da se posve isključuju.
Time ćete postići da Chromecast i AirPlay uvijek prepoznaju zvučnike i samostalno pokreću reprodukciju odabranog sadržaja, bez potrebe da ih prije toga ručno uključite. Low Power Mode aktivira se držanjem lijeve strelice na priloženom izvrsnom daljinskom upravljaču, u cijelosti načinjenom od aluminija. Taj mali zahvat drastično će vam poboljšati ugodu svakodnevnog korištenja Argonova glazbenog sustava.
Oba zvučnika imaju 4-pinski konektor, namijenjen povezivanju lijevog i desnog kanala, pomoću priloženog petmetarskog kabela. Trebate li više od toga, Argon također nudi kabele duljine od deset metara.
Napajanje je potrebno spojiti samo u lijevi zvučnik.
Posežu u dubinu
Dosad ste, vjerujemo, shvatili: Forte A55 WiFi najtočnije se može opisati kao uvećana, podna verzija modela Forte A4 WiFi. S povećanjem fizičkih gabarita svaki zvučnik dobio je već spomenute dvije 5-inčne bas-srednjetonske jedinice s dvoslojnom membranom te dva okrugla stražnja bas-refleksna otvora, umjesto jednog ovalnog. Prednji 1-inčni visokotonac s mekanom kupolom nije se promijenio. Skretnica je aktivna, što znači da svoj posao obavlja prije amplifikacije signala. Drugim riječima, dolazni signali bivaju raspoređeni na bas-srednjetonske i visokotonske jedinice prije no što ih pojačalo pojača, a sve to s ciljem eliminacije neželjenih frekvencija na mjestima gdje se one ne bi trebale nalaziti.
Prema službenim specifikacijama, Forte A55 WiFi djeluje u rasponu frekvencija od 35 do 20.000 Hz te se upravo u tome krije ključna razlika u odnosu na Forte A4 WiFi, koji ne može zaroniti ispod 50 Hz (a i to je nategnuto). Kombinacija dvaju 5-inčnih woofera, dvaju stražnjih bas-refleksnih otvora i zvučničke kutije mnogo većeg unutarnjeg volumena, rezultira drastično dubljim, mesnatijim i udarnijim basom. Dok je Argonov najmanji pametni zvučnik žudio za subwooferom, on njegovom velikom bratu u većini okolina neće biti potreban. Štoviše, ako Forte A55 WiFi namjeravate koristiti u prostoriji koja zvuči živahno, u smislu da je sklona stvaranju reverba, stojnih valova i srodnih neugodnosti, tada ćete se morati pažljivo poigrati s njihovim pozicioniranjem. U jednoj takvoj prostoriji bas smo stavili pod kontrolu tek nakon odmicanja zvučnika na oko jedan metar od svih zidova. U slučajevima kada takvo što nije izvedivo, spas se može potražiti u zapunjavanju bas-refleksnih otvora spužvicama, koje je Argon milosrdno priložio u kutiji. No, ni one nisu čudotvorne. Ako vam soba jako pojačava bas, tada ćete biti sretniji s Forteom A5 WiFi, posljednjim od tri Argonova pametna zvučnika, odnosno glazbena sustava. Forte A5 WiFi je bookshelf zvučnik s jednim 5-inčnim wooferom, koji proizvodi konkretniji bas od modela Forte A4 WiFi, ali ga je mnogo lakše držati pod kontrolom nego Forte A55 WiFi, jer u prostoriju naprosto ne upumpava toliku količinu niskofrekventne energije.
Kako s dna spektra prelazimo u srednjetonsko područje, Forte A55 WiFi počinje sve više nalikovati svojoj manjoj braći. Tada, naime, do izražaja dolazi čisto i fino izbalansirano srednjetonsko područje, koje otkriva podosta instrumentalnih detalja i lijepo reproducira muške i ženske vokale. Prilikom vrlo glasnog slušanja pojedini vokali znaju zvučati sibilantno (naglašen je izgovor zvukova poput "S"), ali takvo što uočili smo samo kod glasova koji su tome sami za sebe skloni, i samo kad se klizač glasnoće našao u gornjoj četvrtini raspona.
U većini situacija, zvučnici Forte A55 WiFi zvučali su nam upravo onako kako izgledaju: kompaktno, elegantno i lijepo zaokruženo. Riječ je o još jednom uspjelom proizvodu iz Argonove radionice. Cijena od 1.300 eura neće svakome biti dostižna, ali ne smatramo ju nebulozom, s obzirom na to da u nju nisu uračunati samo sposobni podni zvučnici, već i pojačala, kompletno rješenje za glatko sviranje sadržaja sa svih relevantnih bežičnih i žičnih izvora.
Argon Audio Forte A55 WiFi
- Ugodan zvuk s mesnatim basom i odličnom reprodukcijom srednjetonskog područja
- Kompaktne dimenzije za podne zvučnike
- Uvjerljiva izrada
- Elegantan dizajn
- Bogate mogućnosti streamanja s glazbenih i radijskih servisa
- Odličan aluminijski daljinski upravljač
- Lako spajanje s televizorima i gramofonima
- Aplikacija ne omogućuje naprednije upravljanje (ekvilizator, prilagodba prostoru)
- Bluetooth ograničen na rudimentarne kodeke SBC i AAC
- Voljeli bismo imati mogućnost namještanja glasnoće zvuka na samom zvučniku
- Potencijalno izazovno pozicioniranje u nekim prostorima