Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi - Privržena overklokerima i igračima

Jedna od prvih predstavljenih matičnih ploča za novu generaciju Intelovih procesora bogato je opremljen model visoke klase, koji prati očekivano visoka cijena

Lorenzo Pauković četvrtak, 24. listopada 2024. u 17:00
SPECIFIKACIJE
Čipset Intel Z890
Socket LGA 1851
Memorija 4x DDR5 (do 192 GB)
PCIe konektori 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (@x4)
SATA/M.2 4x SATA3 / 1x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset), 1x M.2 PCIe 4.0 x4/SATA (čipset)
Mreža 2,5 GbE (Intel I-226V) / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (Intel BE200)
Audio Realtek ALC4080 (Asus SupremeFX)
Stražnji konektori 1x DisplayPort, 1x HDMI, 2x Thunderbolt 4 (USB Type-C), 4x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Power Delivery do 30 W), 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x USB 2.0 Type-A, 1x HDMI, 1x DisplayPort, 1x LAN, 2x Wi-Fi, 2x audio, 1x S/PDIF
Jamstvo 3 godine
Dojam Z890 matična ploča visoke klase, koju krasi odlična opremljenost i orijentiranost na vrlo zahtjevne korisnike, koji ne mare za cijenu

U sklopu predstavljanja procesora temeljenih na novoj arhitekturi Arrow Lake, Intel je predstavio i novi čipset, jednostavno nazvan Z890. Čipset je to koji ne donosi osobite novosti u odnosu na prethodni Z790, ali zato dolazi u kombinaciji s potpuno novim socketom.

Jedna od prvih matičnih ploča predstavljenih usporedo s novim procesorima jest Asusov model ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Riječ je o matičnoj ploči visoke klase, praktički do zuba nakrcanoj dodacima i nekolicinom novotarija, vezanih uz lakše korištenje.

Snažna i atraktivna

Bez obzira na to što novi procesori drastično smanjuju potrošnju energije, Asus je za ovu godinu odlučio dodatno unaprijediti sklop za napajanje. ROG Strix Z890-F tako raspolaže sa 16+1+2+2-faznim sklopom (SPS dizajn) za regulaciju napona, što će osigurati više nego dovoljno struje i za ekstremno overklokiranje čak i najjačih procesora. Hlađenje je i dalje vrlo robusno, uključujući velike aluminijske blokove, koji obavijaju VRM jedinice. Tijekom testiranja modela Core Ultra 5 245K nismo zabilježili temperaturu veću od 35 °C.

Atraktivno RGB osvjetljenje i efekti privući će ciljanu publiku
Atraktivno RGB osvjetljenje i efekti privući će ciljanu publiku

Određene promjene doživjelo je RGB osvjetljenje te sâm dizajn aluminijskih hladnjaka za M.2 SSD-ove. Osvijetljeno područje iznad VRM jedinica sada je marginalno veće nego kod prethodnice te je logo redizajniran i vidno pikseliziran. Osobno nam se prošlogodišnji dizajn osvjetljenja više dopao.

Jednostavnije rukovanje

Zbog minornih razlika između ovogodišnjeg i prošlogodišnjeg čipseta, Asus je novu Strixicu opremio zgodnim dodacima, koji osiguravaju jednostavnije rukovanje.

Stražnja pločica s konektorima zasuta je USB konektorima svih mogućih oblika i brzina, a tu su i dva Thunderbolt 4 priključka. Sve to zaokruženo je Wi-Fi antenama, konektorima za monitor te LAN priključkom
Stražnja pločica s konektorima zasuta je USB konektorima svih mogućih oblika i brzina, a tu su i dva Thunderbolt 4 priključka. Sve to zaokruženo je Wi-Fi antenama, konektorima za monitor te LAN priključkom

Za početak, hladnjak primarnog M.2 konektora doživio je veći redizajn i uvođenje mehanizma Q-Release. Riječ je o poluzi koja se jednostavno povuče prema van, što hladnjak izbaci iz držača. Dodatno, M.2 utor opremljen je Q-Slide mehanizmom, koji uključuje plastični klizač, koji možemo jednostavno smjestiti u položaj dužine M.2 SSD-a prije ugradnje. Konačno, tu je i Q-Latch, zasun koji "klikne" kada SSD ugradimo na njegovo mjesto. Implementacija svih tih dodataka na zavidnoj je razini, i nemjerljivo olakšava ugradnju SSD-a. Blagu zamjerku možemo dati jedino Q-Latchu, čija nam se plastika ne doima izrazito čvrstom.

Od ostalih zgodnih dodataka, treba izdvojiti Q-Release Slim, olakšan mehanizam vađenja grafičke kartice. Ako je potrebno izvaditi grafičku karticu, sada ju je dovoljno povući s lijeve strane, i ona će jednostavno izaći iz PCI Express utora.

Mogućnosti kontrole performansi

Još jedna karakteristika Asusovih ploča više klase za ovu godinu tiče se kontrole overklokiranja. Iako sučelje UEFI-ja nimalo nije izmijenjeno (niti je prema našem mišljenju trebalo biti), Asus je pripremio nekoliko novih naprednih mogućnosti.

Prva od njih je DIMM FIT. Radi se o mehanizmu koji bi korisniku trebao pomoći u pronalaženju optimalnih postavki radne memorije za maksimalne performanse. Kako točno taj mehanizam radi, nije baš jasno. Međutim, proces se sastoji od ulaska u UEFI te pokretanja kalibracije. Za to vrijeme, ekran će biti potpuno crn te nije moguće koristiti računalo. Proces može potrajati više sati, nakon čega će se računalo restartati i korisnik će biti vraćen na glavnu UEFI-jevu stranicu s porukom je li kalibracija prošla uspješno ili ne. Ako se proces želi prekinuti, samo je potrebno pritisnuti dugme Safe Mode ili Clear CMOS na matičnoj ploči, a sustav se potom vraća na prethodne postavke. Koliko bi to moglo pomoći kada su u pitanju ekstremno brze radne memorije, vidjet ćemo kad se dokopamo prvih kitova DDR5 RAM-a s frekvencijama od 8.000 i više megaherca.

Naprednom podešavanju memorije tu nije kraj. Dodana je i funkcija DIMM FLEX, koja korisnicima omogućuje da definiraju dva temperaturna praga, na temelju kojih će UEFI matične ploče podesiti parametre radne memorije. DDR5 memorija prilično je osjetljiva na temperaturu, pa bi ta funkcija u teoriji mogla omogućiti bolje performanse u određenim uvjetima, bez rušenja sustava ili nestabilnosti u radu nakon prekoračenja maksimalno definirane temperature.

Proizvođači sve više pokušavaju naći jednostavnije načine za rukovanje komponentama. Od ove godine, Asus nudi tzv. Q-release, mehanizam kojim je opremljen glavni M.2 utor. U pitanju je poluga koja elegantno izvlači aluminijski hladnjak, za bržu i lakšu instalaciju "glavnog" M.2 SSD-a
Proizvođači sve više pokušavaju naći jednostavnije načine za rukovanje komponentama. Od ove godine, Asus nudi tzv. Q-release, mehanizam kojim je opremljen glavni M.2 utor. U pitanju je poluga koja elegantno izvlači aluminijski hladnjak, za bržu i lakšu instalaciju "glavnog" M.2 SSD-a

Sljedeća novotarija odaziva se na ime NPU Boost. Tu se radi o overkloku NPU jedinice unutar samog procesora, gdje Asus tvrdi da je povećanjem potrošnje od 10% moguće postići do 25% više performanse. Zgodna mogućnost, ali upitno korisna, ponajviše zbog ograničenih performansi trenutačne NPU jedinice unutar procesora – većina kupaca prebacit će AI zadatke na diskretnu grafičku karticu, koja ih izvršava znatno bolje.

Pregršt opcija za povezivanje

Kada govorimo o opremljenosti matične ploče, ROG Strix Z890-F Gaming WiFi zaslužuje pohvale. Ploča je opremljena jednim PCIe 5.0 x16 konektorom za instalaciju grafičke kartice te jednim dodatnim PCIe 4.0 x16 konektorom, maksimalne propusnosti PCIe 4.0 x4. I to je jedina regresija u odnosu na prethodnicu, jer nedostaje treći PCIe 3.0 x1 konektor.

Ploča se diči s pet M.2 konektora, od čega su prva dva spojena izravno na procesor. Prvi je propusnosti PCIe 5.0 x4, a drugi PCIe 4.0 x4. Preostala tri spojena su na čipset te svi podržavaju brzine do PCIe 4.0 x4, s time da posljednji podržava i SATA SSD-ove. Sve to zaokruženo je s četiri klasična SATA konektora, postavljena na desni rub ploče.

VRM jedinice i dalje koriste SPS dizajn, koji je marginalno poboljšan u odnosu na prošlogodišnje modele. Ipak, zbog drastično nižih energetskih zahtjeva novih procesora, svi odreda bit će pod manjim opterećenjem
VRM jedinice i dalje koriste SPS dizajn, koji je marginalno poboljšan u odnosu na prošlogodišnje modele. Ipak, zbog drastično nižih energetskih zahtjeva novih procesora, svi odreda bit će pod manjim opterećenjem

Mrežna povezivost nije mijenjana u odnosu na prošlu godinu. Stoga, ploča je opremljena Intelovim LAN kontrolerom I-226V brzine 2,5 Gbit/s te Intelovom BE200 Wi-Fi 7 mrežnom karticom, koja uključuje i Bluetooth 5.4. Također, temelj zvučne kartice je i dalje provjereni Realtekov čip ALC4080.

USB-ovi posvuda

Jedna od ugodnih iznenađenja nove Intelove platforme jest ugradnja dva Thunderbolt 4 kontrolera izravno u I/O pločicu procesora. Stoga ni ne čudi da Asusova uzdanica raspolaže dvama takvim konektorima na stražnjoj pločici, u obliku USB-C konektora. Njima društvo pravi čak deset USB 3.2 Gen 2 konektora, od čega su četiri Type-A te dva Type-C, a jedan od njih podržava čak i Power Delivery, s deklariranom snagom do 30 W. Preostali USB-ovi čine četiri Type-A utora brzine 3.2 Gen 1 te dva prastara USB 2.0 porta, idealna za povezivanje tipkovnice i miša.

DIMM Fit jedna je od novih funkcionalnosti uvedenih s ovogodišnjom generacijom Asusovih matičnih ploča, a radi se o mehanizmu za optimizaciju performansi radne memorije
DIMM Fit jedna je od novih funkcionalnosti uvedenih s ovogodišnjom generacijom Asusovih matičnih ploča, a radi se o mehanizmu za optimizaciju performansi radne memorije

Sprijeda nalazimo još i jedan USB 3.2 Gen 2 konektor u USB-C obliku, dva USB 3.2 Gen 1 headera te jedan USB 2.0 header. Matična ploča također raspolaže velikim brojem konektora za povezivanje ventilatora i vodenih pumpi, te ARGB konektorima za povezivanje svjetleće periferije.

Obogaćena za novu generaciju

Asus je predstavljanje nove Intelove platforme primarno iskoristio za uvođenje naprednih i inovativnih rješenja vezanih uz optimizaciju performansi cijelog sustava. Dodatna distinkcija u odnosu na modele od prethodnih nekoliko godina tiče se poboljšanja za lakše korištenje i ugradnju komponenti, što je uvijek dobrodošlo. Također, ne smijemo zaboraviti ni solidno unaprijeđenu povezivost, primarno omogućenu suvremenim kontrolerima ugrađenim izravno u nove procesore.

ROG Strix Z890-F Gaming WiFi matična je ploča za entuzijaste i zahtjevne korisnike, a takvi su ujedno jedini kojima cijena od petstotinjak neće biti neprobavljiv zalogaj, imajući na umu sve što Asusova ploča može.

Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi

  • Visoka kvaliteta izrade
  • Nove funkcije za optimizaciju performansi
  • Odlično hlađenje VRM-ova
  • RGB osvjetljenje
  • Velik broj i raznolika ponuda USB konektora
  • Velik broj M.2 konektora
  • Brz i dobro organiziran UEFI
  • Olakšana instalacija komponenti
  • Cijena
Mogućnosti 9
Performanse 10
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 506 eura Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS
Bug 385 prosinac 2024.