Asus ProArt X870E-Creator WIFI - Nenadmašna ploča za profesionalce

Superiorno opremljena AM5 ploča najviše klase namijenjena je prije svega kreativnim profesionalcima, a posebno se ističe podrškom za 10-gigabitni LAN i mogućnošću korištenja dviju modernih grafičkih kartica

Slaven Pintarić ponedjeljak, 30. rujna 2024. u 12:19
SPECIFIKACIJE
Čipset AMD X870E
Socket AM5
Memorija 4x DDR5 (do 8.000 MHz, maks. 192 GB)
PCIe konektori 2x PCIe 5.0 x16 (x16 ili x8/x8), 1x PCIe 4.0 (x4)
SATA/M.2 4x SATA3 (čipset), 2x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4, 1 x M.2 E-key
Mreža 1x 10 GbE (Marvell AQtion), 1x 2,5 GbE (Intel), Wi-Fi 7
Audio Realtek S1220A
Stražnji konektori 1x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB 2.0, 7x USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 (20 Gb/s) Type-C, 2x USB 4 Type-C (40 Gb/s, DisplayPort 1.4), 3x audio, 2x konektor za Wi-Fi antenu, 2x LAN
Jamstvo 3 godine
Dojam Iznimna opremljenost ovu ploču čini ponajboljim AM5 modelom za kreativne profesionalce

Asusova serija matičnih ploča ProArt Creator namijenjena je kreativnim profesionalcima koji traže brzu, tehnološki naprednu i stabilnu hardversku platformu za svakodnevno profesionalno korištenje. Pritom žele određene napredne opcije, a nemaju potrebu, niti im se to cjenovno isplati, koristiti klasičnu hardversku platformu za radne stanice, odnosno procesore Threadripper. Takvih korisnika danas je sve više, bilo da govorimo o samostalnim profesionalcima koji se bave obradom videa, 3D renderingom, bilo razvojem igara.

S pločom dolazi odgovarajuća antena, koja će vam omogućiti da što bolje iskoristite potencijal integrirane Wi-Fi 7 bežične mreže
S pločom dolazi odgovarajuća antena, koja će vam omogućiti da što bolje iskoristite potencijal integrirane Wi-Fi 7 bežične mreže

Asus ProArt X870E-Creator WIFI je AM5 ploča visoke klase, namijenjena specifičnom krugu korisnika, i zapravo predstavlja logičnog nasljednika modela ProArt X670E Creator. Glavne novosti su korištenje najnaprednijeg AMD-ovog čipseta nove generacije X870E te nazivna podrška za najnovije Ryzene 9000.

X870E za profesionalce

Dva su ključna razloga zbog kojih će kreativni profesionalci htjeti kupiti tu ploču. Prvi je mogućnost korištenja dvije moderne grafičke kartice s dovoljnom propusnošću oba PCIe utora, s obzirom na dostupnost dva PCIe 5.0 x16 utora, koja u slučaju istodobnog korištenja dvije kartice rade s brzinom ne manjom od x8.

Drugi je svakako integrirani 10-gigabitni mrežni priključak, koji vrlo rijetko nalazimo izvan svijeta matičnih ploča za radne stanice. Općenito gledano, opremljenost te ploče na iznimnoj je razini i također uključuje dva USB 4 priključka te podršku za Wi-Fi 7. Međutim, dvije navedene značajke ono su što obično ne nalazimo kod ogromne većine drugih AM5 ploča visoke klase, a vrlo su važne za profesionalnu uporabu.

Moguće je istodobno korištenje dviju najnovijih grafičkih kartica, zahvaljujući paru PCIe 5.0 utora
Moguće je istodobno korištenje dviju najnovijih grafičkih kartica, zahvaljujući paru PCIe 5.0 utora

Serija Asusovih ploča ProArt Creator ističe se i pomalo neobičnim dizajnom. Sâm izgled ploče prilično je klasičan, uz kombinaciju crne i zlatne boje. Dosta je zanimljiv i prodajni paket, odnosno pojedini njegovi dijelovi. Dobit ćete stilizirano ravnalo u dizajnu koji odgovara dizajnu ploče (ne znamo zašto) i, primjerice, kabel DisplayPort (iskoristivo), koji rijetko dolazi s matičnom pločom. Od ostalih stvari, tu su još i SATA kabeli i Wi-Fi antena.

Raspored komponenata nazvali bismo uobičajenim. Asus nedvojbeno koristi dosta elemenata koje nalazimo kod drugih AM5 ploča visoke klase. Vidljivo je, međutim, kako je ova ploča lišena nekih naprednih dodataka kakve nalazimo kod modela iz linije ROG.

S tehnološke strane, sama platforma, dakako, trenutačno je najbolja moguća, što znači da je temeljena na AMD-ovom čipsetu X870E. Ploča podržava maksimalnih 192 GB DDR5 radne memorije, uz brzine do 8.000 MHz uz overklokiranje i podršku za napredne AMD-ove EXPO profile.

ProArt X870-Creator WIFI svakako spada među najbolje opremljene AM5 ploče na tržištu, što dokazuje i bogat stražnji panel
ProArt X870-Creator WIFI svakako spada među najbolje opremljene AM5 ploče na tržištu, što dokazuje i bogat stražnji panel

Asus koristi 8-slojnu tiskanu pločicu i mahom vrhunske elektroničke komponente. Kako bi ponudio odgovarajuću podršku za sadašnje i buduće Ryzene s velikim brojem jezgri, Asus je implementirao moćnu trofaznu regulaciju napajanja s ukupno 20 (virtualnih) faza u konfiguraciji 16 (80 A) + 2 (80 A) + 2 (80 A).

Najbolja moguća opremljenost

Kao što smo već spomenuli, ploča je opremljena s ukupno dva PCIe 5.0 utora pune veličine, pomoću kojih možete koristiti dvije najnovije grafičke kartice istodobno, uz brzinu od x8. Od takvog rješenja posebno će profitirati korisnici aplikacija za videoobradu i 3D rendering, s obzirom na to da im druga grafička kartica može znatno ubrzati rad.

Moramo naglasiti kako drugi PCIe 5.0 utor za grafičku karticu dijeli propusnost s drugim PCIe 5.0 utorom za NVMe SSD-ove, tako da, ako koristite dvije grafičke kartice, ne preporučujemo korištenje drugog M.2 utora, jer će mu maksimalna propusnost biti manja.

Nadalje, ova ploča posjeduje ukupno četiri M.2 utora za SSD-ove, od kojih dva podržavaju PCIe 5.0 , a dva PCIe 4.0. Osim toga, za spajanje uređaja za pohranu podataka dostupna su i četiri SATA3 priključka. Premda to nudi dosta dobru i modernu osnovu za korištenje brzih uređaja za pohranu podataka, četiri SATA priključka pojedinim korisnicima možda i neće biti dovoljno, a viđali smo i jeftinije ploče s pet M.2 utora. Istaknimo kako svi M.2 utori dolaze s pasivnim hladnjacima, a podržana je i ugradnja NVMe SSD-ova bez korištenja vijaka kod svakog utora.

Asusova aplikacija Armoury Crate nudi brojne funkcionalnosti, a između ostalog, donosi i osnovne informacije o samoj ploči i komponentama koje koristite
Asusova aplikacija Armoury Crate nudi brojne funkcionalnosti, a između ostalog, donosi i osnovne informacije o samoj ploči i komponentama koje koristite

Detalj kojim se Asusova ploča posebno izdvaja i gdje nudi nešto što u pravilu nećete naći kod nijedne druge AM5 ploče, napredna je mrežna podrška. Uz već spomenuti ultrabrzi 10-gigabitni LAN, temeljen na Marvelovom čipu AQtion, dostupan je još jedan 2,5-gigabitni LAN priključak, a tu je i podrška za Wi-Fi 7.

Stražnji panel sadrži sijaset priključaka. Dostupno je ukupno 11 USB priključaka, od kojih čak deset Type-A USB 3.2 Gen 2 standarda, odnosno brzine 10 Gb/s. Dostupna su i dva Type-C USB 4 priključka i jedan USB 3.2 Gen 2 20 Gb/s priključak. Kad je riječ o zvučnom podsustavu, Asus ne nudi najnapredniju SupremeFX varijantu, kao kod ROG ploča, što je blago razočaranje. Još više čudi izostanak optičkog (TOSLINK) izlaza.

Ultimativna AM5 ploča za kreativce

Za potrebe testiranja ploče korišten je Ryzen 9 9900X, kao i ukupno 32 GB DDR5 radne memorije. Performanse koje smo zabilježili svrstavaju ProArt X870E Creator WIFI u sam vrh AM5 ploča najnovije generacije. Bit će to više nego dobar odabir za korištenje nekog od najnovijih Zen 5 procesora s većim brojem jezgri.

Ploča dizajnom i naprednim mogućnostima posve jasno cilja na profesionalne korisnike
Ploča dizajnom i naprednim mogućnostima posve jasno cilja na profesionalne korisnike

Ciljana skupina korisnika svakako nisu overklokeri. Međutim, moćna regulacija napajanja i dostupne opcije u BIOS-u omogućuju vam da dodatno poboljšate ili optimizirate performanse. Tu će mnogi pokušati balansirati između performansi i potrošnje energije. S time u vezi, svidjelo nam se to što možete individualno uključiti i isključiti veliki broj uređaja na samoj ploči, uključujući svaki pojedini USB port. To može biti značajno želite li optimizirati potrošnju energije.

Nema dvojbe da se radi o vrhunskoj AM5 ploči, ponajprije namijenjenoj kreativnim profesionalcima i naprednim korisnicima. To se, naravno, odražava i na njenoj cijeni, no spadate li u krug korisnika kojima trebaju njezine napredne funkcije, smatramo da se itekako isplati.

Asus ProArt X870E-Creator WIFI

  • Dizajn
  • Podrška za sve AM5 procesore, uključujući Ryzene serije 7000, 8000 i 9000
  • Dva PCIe 5.0 x16 utora s mogućnošću korištenja dvije najnovije grafičke kartice
  • Podrška za USB 4 i Wi-Fi 7
  • Podrška za 10-gigabitni LAN
  • HDMI i DisplayPort videoizlazi
  • Veliki broj brzih USB 3.2 Gen 2 priključaka na stražnjem panelu
  • Performanse
  • Vrlo dobre mogućnosti za optimizaciju i overklokiranje
  • Podrška za DDR5 memoriju brzine do 8.000 MHz (OC)
  • Cijena
  • Četiri SATA3 priključka djeluju skromno za ploču ove namjene
  • Izostanak optičkog audioizlaza
  • Vrlo malo novosti u odnosu na prethodni model ProArt X670E Creator
Mogućnosti 9
Performanse 9
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 507 eura Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS