EU službenicima izdaje zamjenske telefone za putovanja u SAD zbog sigurnosnih zabrinutosti

Europska komisija uvodi stroge sigurnosne protokole za dužnosnike koji putuju u SAD, dokaz o duboko narušenom povjerenje i eskalaciju trgovinskih napetosti između nekadašnjih saveznika nakon povratka Trumpa na vlast…

Bug.hr utorak, 15. travnja 2025. u 19:53

Europska komisija počela je dijeliti privremene telefone i neslužbena prijenosna računala dužnosnicima koji putuju u Sjedinjene Američke Države. Ova mjera odnosi se na povjerenike i visoke dužnosnike koji će prisustvovati nadolazećim proljetnim sastancima MMF-a i Svjetske banke, prema pisanju Financial Timesa.Ove mjere su preslik protokola koji se koriste za diplomatska putovanja u Ukrajinu i Kinu, gdje se standardna službena IT oprema ne može nositi zbog zabrinutosti oko nadzora.

Zabrinutost se temelji na nepovjerenju prema jučerašnjem savezniku da bi SAD mogao ući u sustave Komisije, što najbolje govori o pogoršanju transatlantskih odnosa od povratka Donalda Trumpa na predsjedničku dužnost. Prema svemu sudeći, transatlantski savez je u ovom trenutku političko-ekonomskih napetosti nepostojeći.

Trgovinske napetosti i diplomatski izazovi

Sigurnosne mjere podudaraju se s osjetljivim pregovorima između Bruxellesa i Washingtona. Povjerenik EU-a za trgovinu Maroš Šefčovič trebao bi se sastati s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnikom kako bi riješili eskalaciju trgovinskih sporova. EU je odgodio provođenje protumjera protiv američkog izvoza vrijednog 21 milijardu eura, koje su odobrene kao odgovor na američke carine na čelik i aluminij.

Predsjednik Trump opisao je EU kao organizaciju osmišljenu da "nasamari SAD" te je uveo carine od 20 posto na europski izvoz, koje je kasnije prepolovio na razdoblje od 90 dana. Istovremeno je pokazao naklonost prema Rusiji, vršio pritisak na Ukrajinu u vezi vojne pomoći i sugerirao povlačenje sigurnosnih jamstava iz Europe, što je potaknulo povećanje izdataka za obranu diljem kontinenta.

Sveobuhvatne sigurnosne smjernice

Komisija je potvrdila ažuriranje sigurnosnih protokola za putovanja u SAD, ali je navela da nisu izdane specifične pisane upute o privremenim telefonima. Sigurnosne smjernice preporučuju da osoblje isključi telefone na granici i koristi posebne zaštitne navlake za zaštitu uređaja od potencijalnog nadzora kada nisu pod nadzorom.

Tri europska povjerenika prisustvovat će sastancima MMF-a i Svjetske banke zakazanim od 21. do 26. travnja: povjerenik za gospodarstvo Valdis Dombrovskis, šefica financijskih usluga Maria Luís Albuquerque i povjerenik za razvojnu pomoć Jozef Síkela.

Mjere kao pragmatični odgovor

Luuk van Middelaar, direktor Briselskog instituta za geopolitiku, smatra ove mjere pragmatičnim odgovorom. "Washington nije Peking ili Moskva, ali je suparnik koji je sklon koristiti izvanpravne metode za unapređenje svojih interesa i moći," napomenuo je. Van Middelaar se pozvao na prethodne optužbe da je administracija predsjednika Baracka Obame nadzirala komunikacije tadašnje njemačke kancelarke Angele Merkel, dodajući: "Uvijek se koriste iste taktike. To je prihvaćanje stvarnosti od strane Komisije."

Dužnosnicima Komisije naloženo je da osiguraju da njihove vize budu uključene u njihove diplomatske "laissez-passer" putne dokumente koji se izdaju umjesto putovnice, što dodatno ukazuje dokud se došlo u ovoj novoj fazi odnosa EU-a i SAD-a.

Sigurnosne zabrinutosti prelaze okvire elektroničkog nadzora. Američki granični službenici imaju ovlasti zaplijeniti elektroničke uređaje posjetitelja i pregledati njihov sadržaj. Europskim turistima i akademicima odbijen je ulazak nakon što su granični agenti otkrili komentare na društvenim mrežama ili dokumente koji kritiziraju politike Trumpove administracije na njihovim uređajima.