Tamnija strana inovacija s CES-a: privatnost, ekološka održivost, sigurnost
S CES-a brzometno dolazi stotine vijesti o novim proizvodima i izumima i mnogi su doista potrebni tržištu. Većina ih se hvali, ali među njima ima onih koji zaslužuju kritike...
Consumer Electronics Show 2025 u Las Vegasu predstavio je najnovije tehnološke proizvode, no neki su izazvali zabrinutost oko privatnosti, mogućnosti popravka i održivosti. Stručnjaci za privatnost upozoravaju da brojni proizvodi stavljaju prikupljanje podataka i integraciju umjetne inteligencije ispred dobrobiti potrošača i ekološke održivosti.
AI senzori, kamere i mikrofoni
Na CES-u 2025 su predstavljeni brojni proizvodi s AI senzorima, kamerama i mikrofonima, što uzrokuje zabrinutost oko privatnosti. Primjer toga je Boschev "Revol" pametni krevetić s AI-jem koji koristi senzore, kamere i umjetnu inteligenciju za praćenje vitalnih znakova bebe, obrazaca spavanja i drugih parametara. Kritičari navode da prikuplja prekomjerne količine podataka, iskorištava roditeljske strahove i ugrožava privatnost. Također, kućanski aparati s AI funkcionalnostima, poput pametnih perilica i hladnjaka, sadrže mikrofone i kamere koji potencijalno omogućuju nadzor unutar domova. Bit će prvo na tržištu u Kini, a zatim i drugdje, cijena od 1.000 dolara.
Shelly Wall Display X2, novi upravljački panel za pametni dom koji se ugrađuje izravno u standardnu zidnu električnu kutiju, našao se pod povećalom oko privatnosti korisnika. I ovaj uređaj prekomjerno prikuplja podatake putem različitih senzora koji u kući ili stanu mjere temperaturu, vlagu i osvjetljenje. Kritike su posebno usmjerene na ugradnju kamera i mikrofona čija je svrha upitna, kao i na stalnu internetsku povezanost koja otvara sigurnosne rizike.
SwitchBot K20+ Pro, višenamjenski kućanski robot, također je kritiziran zbog mogućnosti da naruši privatnost. Uređaj koristi kombinaciju senzora, kamera i mikrofona koji mogu bilježiti širok spektar podataka o kućanstvu i svakodnevnim aktivnostima ukućana. Posebno se ističe dodatni komplet za nadzor s 2K ili 3K kamerom što potencijalno vodi do kontinuiranog nadzora životnog prostora.
Ekološka održivost i praktičnost
Nekoliko proizvoda izazvalo je kritike zbog ekološke održivosti. LG AI Home Inside 2.0 hladnjak s ThinkQ tehnologijom sadrži zaslon i internetsku vezu, što povećava potrošnju energije, a skupi popravci skraćuju njegov praktični životni vijek. Ultrahuman Rare luksuzni pametni prsten, koji košta 2000 eura, ima bateriju koja se ne može zamijeniti, što ograničava njegov životni vijek na 500 punjenja (oko dvije godine), a popravak je nemoguć bez uništavanja uređaja.
Neki proizvodi kritizirani su zbog davanja prednosti atraktivnim značajkama nauštrb praktičnosti i održivosti. Samsungova Bespoke AI perilica rublja uključuje nepotrebne značajke poput mogućnosti telefoniranja, što je čini skupljom, osjetljivijom i težom za popravak.
Pale im dionice
SoundHoundov AI sustav za kupovanje u automobilu povećava potrošnju energije, potiče nepotrebnu potrošnju hrane za van i odvraća pozornost vozača, uz minimalnu dodanu vrijednost. Potrošači su odmah shvatili nepotrebnost proizvoda jer su dionice kompanije pale gotovo jednu trećinu nakon predstavljanja na CES-u.
Sigurnosni rizici
Određeni proizvodi izazvali su zabrinutost oko sigurnosnih rizika i nacionalne sigurnosti. Kineska kompanija TP-Link nije na listi omiljenih kompanija sadašnje administracije, štoviše sumnja se da ima vezu s kineskom vladom. Model Archer BE900 koji su predstavili navodno predstavlja potencijalne rizike za nacionalnu sigurnost.
Nosivi uređaji sve invazivniji
Pametni satovi i naočale s ugrađenim umjetnom inteligencijom samo su početak. Njihova mogućnost stalnog snimanja zvuka i slike kroz mikrofone i kamere ne ugrožava samo privatnost korisnika, već i drugih ljudi u okolini koji nisu dali pristanak na snimanje. Iako ovi uređaji nude korisne funkcije, važno je biti svjestan rizika od zlouporabe podataka i neovlaštenog pristupa osobnim informacijama te pažljivo podesiti postavke privatnosti.