Slučaj Sohama Parekha: inženjer radio za više startupa istodobno i prevario pola Silicijske doline
Jedan je indijski inženjer u isto vrijeme uspio dobiti posao u više tehnoloških kompanija, pokrenuvši lavinu rasprava o etici, povjerenju i budućnosti rada na daljinu, ali i izrodivši mnogo šala

U posljednjih nekoliko dana, ako ste aktivni na društvenim mrežama i pratite osobe iz tehnološkog sektora, zasigurno ste naišli na ime Soham Parekh. Ime je to (navodno) jednog indijskog inženjera koje je preplavilo društvene mreže i tehnološke forume, pretvorivši se u kratko vrijeme u internetsku senzaciju, mem, ali i predmet žestokih rasprava o etici zapošljavanja u tehnološkoj industriji trenutačno.
Priča je započela javnim upozorenjem Suhaila Doshija, osnivača kompanije Playground AI, koji je Parekha optužio da je istodobno radio za tri do četiri startupa, uglavnom za one koje podržava prestižni akcelerator Y Combinator. Činio je to sve bez znanja i odobrenja poslodavaca, kod kojih je očito bio vrlo uspješan u intervjuima za posao i uspijevao se "provući" radom na daljinu. Doshi je Parekha otpustio već prvoga tjedna, nakon što je otkrio da on paralelno obavlja poslove i za druge poslodavce bez njihovog znanja.
Skandal "Sohamgate"
Nakon Doshijeve prve objave o tom pojedincu, javili su se i drugi osnivači startupa s identičnim iskustvima. Svi su potvrdili obrazac ponašanja: Parekh bi se zaposlio koristeći impresivan životopis i akademske reference, uključujući diplomu sa Sveučilišta u Mumbaiju i magisterij s Georgia Institute of Technology. No, uskoro bi se pojavile sumnje zbog njegove nedostupnosti, propuštenih sastanaka i neuvjerljivih izgovora, što bi na kraju dovelo do otkrića da zapravo radi za više tvrtki istovremeno.
Parekhova metoda dobivanja posla, prema dostupnim informacijama, zasnivala se na uvjerljivom životopisu u kojem je navodio radna iskustva u tvrtkama poput DynamoAI, Union AI i Synthesia, često s preklapajućim datumima zaposlenja. Poslodavci sada tvrde da je do 90% tih podataka lažno ili ne može biti provjereno. Ipak, on je, koristeći prednosti rada na daljinu i nedovoljno stroge kontrole pri zapošljavanju, uspijevao mjesecima održavati iluziju da je posvećen samo jednom poslodavcu. Iako su ga neki opisali kao iznimno talentiranog i učinkovitog, njegov je modus operandi s vremenom postao neodrživ.
Pitanje povjerenja
Parekh nije do sada istupio u javnost, iako je u privatnoj poruci upitao Doshija je li "potpuno uništio svoju karijeru" i ponudio svoje javno priznanje, čime je neizravno potvrdio navode s društvenih mreža. Njegova strana priče i dalje ostaje nepoznata, dok je Doshi velik dio prepiske s njime objavio na svojem Twitter/X profilu.
Slučaj, prozvan "Sohamgate", izazvao je burne reakcije na društvenim mrežama, od humorističnih memova do ozbiljnih debata o etici zapošljavanja. Dok ga jedni oštro osuđuju kao prevaranta, drugi upiru prstom u manjkavosti sustava, nerealna očekivanja poslodavaca i nedostatak kontrole u okruženju u kojem se većinom radi na daljinu i na povjerenje. U konačnici, skandal je razotkrio dublje probleme povjerenja i provjere unutar tehnološke industrije, "gladne" novih talentiranih inženjera, koje često zapošljavaju bez pretjerano strogih kriterija.