Bizon Ralphie i igrači američkog nogometa sa sveučilišnih mega stadiona ponovo u video igri EA-a

EA nakon desetljeća pauze predstavlja videoigru "EA Sports College Football 25". U razvoju igre korištena umjetna inteligencija za stvaranje digitalnih dvojnika oko 11.000 igrača iz najjače američke sveučilišne lige na 134 stadiona

Ivan Podnar ponedjeljak, 22. srpnja 2024. u 02:00

Nigdje na svijetu sveučilišni sport nije toliko popularan, ali u isto vrijeme komercijaliziran, kao u SAD-u. Posebno su američki nogomet i košarka na sveučilištima toliko jaki da se mogu gotovo uspoređivati, osim naravno po visini ugovora igrača, s profesionalnim ligama.

Nakon deset godina – konačno!

Electronic Arts je u trenu osvojio tržište videoigara izdanjem "EA Sports College Football 25". Željno čekana, više od 2,2 milijuna igrača već je testiralo igru tijekom razdoblja ranog pristupa prije službenog lansiranja.

Zato je bilo malo čudno da se toliko dugo čekalo, skoro deset godina pauze, na ponovo objavljivanje videoigre koja se temelji na najpopularnijem sportu američkih sveučilišta. EA je 2013. godine otkazao svoju staru igru sveučilišnog nogometa nakon tužbe vezane uz korištenje likova košarkaša u drugom sportskom naslovu.

Igra s vrhunskom grafikom uključuje digitalne dvojnike oko 11.000 igrača iz najjače američke sveučilišne nogometne divizije i predstavlja živopisno detaljno 134 sveučilišna stadiona, poput kultnog murala "Touchdown Jesus" na stadionu Notre Damea. Detalji s ritualnim počecima svake utakmice, kao na primjer, ulazak igrača Clemsona niz strminu prema stadionu, dok dodiruju Howard's Rock za sretan rezultat. Ili sveučilište Colorado kad živi bizon, zvan Ralphie jer je to maskota tima, juri stadionom. Spektakla slične prirode ima na svakoj utakmici, a sve je zabilježeno u igri.

Najveći stadioni na svijetu

Stadioni američkih sveučilišta kapacitetom nadilaze one profesionalnih timova. Stadion sveučilišta Michigan, poznat i kao " The Big House", najveći je stadion u SAD-u i treći najveći na svijetu, s kapacitetom od 107.601 gledatelja. Beaver Stadium na sveučilištu Penn Stateu je drugi po veličini, s kapacitetom od 106.572 gledatelja, i poznat je po svojim "White Out" utakmicama kada se svi na stadionu obuku u bijele majice. Ta utakmica je rasprodana unaprijed svake sezone.

Kako se kalila igra

Electronic Arts je tijekom četiri godine razvio sustav na temelju umjetne inteligencije za brzo stvaranje avatara igrača. Za razliku od generativnih sustava koji stvaraju slike poput DALL-E, EA-ova tehnologija pretvarala je, u samo nekoliko sekundi, postojeće fotografije u detaljne 3D modele. Time je znatno ubrzala inače dugotrajan proces izrade modela video likova. Ipak proces nije potpuno automatiziran jer su umjetnici dorađivali AI-generirane modele radi osiguranja kvalitete, a njihova poboljšana verzija vraćala su se u sustav kako bi AI učio i usavršavao rezultate. Projekt je bio toliko opsežan da je tim dosegnuo maksimalan broj ćelija moguć u tablici Google Sheets, 10 milijuna, kako bi prikupio i analizirao prikupljene podatke.

Još dok se igra pripremala pojavila su se pitanja o načinu na koji će se EA nagoditi o visini honorara igračima i hoće li zvijezde biti bolje plaćene. Postignut je sporazum i EA je većini igrača platio po 600 dolara i dao luksuzno izdanje igre, dok su zvijezde i igrači uključeni u marketinške kampanje dobili dodatnu naknadu. Ukupno je isplaćeno preko 7,7 milijuna dolara honorara.

Predviđeno 4 milijuna prodanih

Uspjeh videoigre je tako reći prekonoćni. Cijena od 62 dolara za standardnu verziju na američkom tržištu ne predstavlja prepreku da je kupuju klinci, studenti i odrasli. Igra izlazi u vrijeme pada interesa za videoigre, no analitičari predviđaju prodaju od najmanje četiri milijuna primjeraka, što bi donijelo preko 240 milijuna dolara prihoda.

Postoji mogućnost da novi naslov utječe na prodaju nadolazeće videoigre "Madden NFL 25", stoga EA nudi u paketu oba naslova.