Američki startup tvrdi da ima sustav aktivnog hlađenja prijenosnika bez pokretnih dijelova
Ultrakompaktni sustav za aktivno zračno hlađenje ne koristi pomične dijelove već ionske potisnike, kojima generira strujanje zraka dovoljno za mobilne uređaje ili prijenosna računala
Tiho aktivno hlađenje prijenosnika i ostalih mobilnih uređaja, bez ventilatora koji proizvode buku i vibracije, možda bi moglo biti ostvarivo zahvaljujući inovaciji američkog startupa Ventiva. Oni su predstavili svoj sustav ionskog "ventilatora" bez pomičnih dijelova, koji bi mogao hladiti zagrijane komponente unutar prijenosnih računala, ali i mobitela, konzola, televizora, automobilskih ekrana i sličnih uređaja, tj, onih kod kojih je tišina rada bitna. Uređaji bi se mogli izrađivati u nešto izmijenjenoj konfiguraciji, u njima bi bilo više mjesta za ostale komponente, a hlađenje bi bilo nečujno, kažu inovatori.
Ionska ventilacija
Nazivajući svoju tehnologiju Ionic Cooling Engine (ICE) "kvantnim skokom u upravljanju toplinom" opisuju je kao revolucionarnu. Ona potiče elektrohidrodinamički protok zraka ionizirajući molekule na svojim dvama rešetkama pod visokim naponom, jednoj s negativnim, a drugoj s pozitivnim nabojem. Polje koje se stvara oko prve rešetke nabija molekule u zraku negativnim nabojem, da bi ih potom pozitivno nabijena rešetka privlačila k sebi, generirajući tako strujanje zraka u željenom smjeru.
Budući da se sve odvija bez pokretnih dijelova, sustav ne proizvodi nikakvu buku niti vibracije, kompaktan je i prilagodljiv za ugradnju u malene prostore, zauzimajući manje mjesta od klasičnih ventilatora. Isti je to princip rada kao kod ionskih pogona, koje su neki zamislili ugrađivati u dronove, no za sada još tehnologija za dronove nije dovedena u fazu komercijalizacije – možda je ova pretekne u tome?
Ipak postoji "kvaka"
Posebni materijali korišteni pri izradi rešetki u ovom slučaju osiguravaju da ioniziranje ne rezultira stvaranjem otrovnog ozona u zraku, što bi mogla biti jedna od neželjenih posljedica ovakvog načina hlađenja. Drugi mogući nedostatak jest energetska učinkovitost, budući da za svoj rad – barem u ovoj fazi – ionski akcelerator zraka troši više energije za isti učinak od ventilatora s elektromotorima.
Ventiva na svojim stranicama navodi da su njihova rješenja za laptope snagom deklarirana na 10 do 30 W, što je značajno više od onoga koliko bi "povukli" ventilatori usporedivog kapaciteta. Ipak, tehnologija je tek u ranoj fazi razvoja, pa se tu možda može očekivati određeni napredak. Mnogo toga oko nje pokriveno je patentima, pa kompanija ne otkriva baš sve pojedinosti o sustavu.
Startup je nedavno prikupio 33 milijuna dolara kapitala za daljnji razvoj ultratihih rashladnih sustava za elektroničke uređaje. Na CES-u u siječnju trebao bi biti predstavljen i prvi komercijalni prijenosnik, proizvod jedne navodno poznate računalne kompanije, koji će imati integrirano upravo Ventivino ionsko rashladno rješenje.