ByteDance za 7 milijardi dolara kupuje Nvidijine AI čipove unatoč američkim ograničenjima
ByteDance želi kupiti napredne AI čipove Nvidijine serije Hopper i nadolazeću seriju Blackwell. To stvara nove glavobolje američkoj administraciji koja želi ograničiti kineski pristup najnovijoj AI tehnologiji, ali tu je u pitanju 7 milijardi dolara...

ByteDance već sada koristi Nvidijine Hopper AI čipove u svojim podatkovnim centrima izvan Kine i tako zaobilazi američka ograničenja koja su uvedena kako bi se ograničio pristup naprednoj tehnologiji umjetne inteligencije. Ova strategija pokazuje se uspješnom jer tvrtka postavlja svoje podatkovne centre u zemljama gdje ne vrijede američka ograničenja izvoza, poput zemalja jugoistočne Azije, što im omogućuje legalan pristup najnovijim čipovima.
Podatkovni centri u jugoistočnoj Aziji
Paralelno s time, ByteDance pregovara s operaterima podatkovnih centara u jugoistočnoj Aziji i drugim regijama o proširenjima, a za to će trebati osigurati novu generaciju Blackwell čipova čim postanu dostupni. Zato za iduću godinu ByteDance planira potrošiti čak 7 milijardi dolara za nabavu Nvidijinih čipova izvan Kine. ByteDance je, primjerice, najveći klijent tvrtke Chindata Group koja trenutno radi na projektu vrijednom 3 milijarde dolara za izgradnju novih podatkovnih centara u Maleziji, koji će prvenstveno služiti za potrebe TikToka.
ByteDance, vodeći svjetski kupac
Ukupno ByteDance planira uložiti više od 20 milijardi dolara tijekom 2025. godine u AI čipove, podatkovne centre i prateću opremu. Time se svrstava među vodeće svjetske kupce naprednog AI hardvera, dosežući razinu američkih tehnoloških mega kupaca. Google je naručio više od 400.000 GB200 Blackwell čipova, narudžbe GB200 čipova u vrijednosti od najmanje 10 milijardi dolara.
Ekspanzija izaziva velike glavobolje
Ekspanzionistička strategija ByteDancea nije po volji američke administracije, dapače izaziva velike glavobolje jer su Kinezi našli načina kako da po zakonskim trgovačkim kanalima dobiju najnoviju tehnologiju. To što tvrtka uspijeva nabaviti legalno čipove izvan Kine ukazuje na nedostatke postojećih američkih kontrola izvoza. Istovremeno, opseg ulaganja ByteDancea pokazuje kinesku spremnost za natjecanje u globalnom AI razvoju, usprkos američkim pokušajima očuvanja tehnološke prednosti. Za američke vlasti ne preostaje ništa drugo nego da pripreme nova pravila kojima bi ograničile prodaju naprednih AI čipova zemljama jugoistočne Azije i Bliskog istoka.