Kinesko otkriće mijenja budućnost svemirskih letova

Na Sveučilištu Harbin Engineering otkrili su metodu ubrizgavanja helija u raketne motore na kruta goriva kojom se potisak raketa može utrostručiti , a da pritom zadržava nisku temperaturu

Mladen Smrekar nedjelja, 2. ožujka 2025. u 21:54
Boeing Starliner pristaje uz Međunarodnu svemirsku postaju 📷 NASA
Boeing Starliner pristaje uz Međunarodnu svemirsku postaju NASA

Kineski znanstvenici razvili su inovativnu metodu ubrizgavanja helija u raketne motore na kruto gorivo, što bi moglo dramatično transformirati svemirsku industriju. Ova tehnologija, inspirirana problemima s kojima se suočio Boeing Starliner, o čemu smo u više navrata pisali u Bugu, obećava povećanje potiska raketa do preko 300 %, uz istovremeno poboljšanje specifičnog impulsa za 5,77 %.

Inovativna metoda ubrizgavanja helija mogla bi pogurati projekt slanja ljudskih misija na Mars 📷 NASA
Inovativna metoda ubrizgavanja helija mogla bi pogurati projekt slanja ljudskih misija na Mars NASA

Ključna je prednost nove metode, osmišljene na Sveučilištu Harbin Engineering mogućnost fleksibilne prilagodbe potiska tijekom leta. Značajno smanjenje temperature ispušnih plinova moglo bi pak rezultirati razvojem teže uočljivih raketa, što je odmah privuklo pažnju vojne i svemirske industrije.

Katalizator brzog rasta

Kineske rakete opremljene ovom tehnologijom mogle bi naime prisiliti konkurente da preispitaju svoje cijene i ubrzaju vlastiti tehnološki razvoj. Lansiranje Falcon 9 rakete košta oko 67 milijuna dolara, dok se cijene kineskih Long March raketa kreću između 30 i 81 milijun dolara. Nova tehnologija mogla bi dodatno sniziti ove troškove i širom otvoriti vrata komercijalnom iskorištavanju svemira.

Tehnologija je inspirirana problemima s kojima se suočio Boeing Starliner 📷 NASA
Tehnologija je inspirirana problemima s kojima se suočio Boeing Starliner NASA

Iako sama po sebi nije dovoljna da u potpunosti omogući slanje ljudskih misija na Mars, smatra se da bi ova inovativna metoda ubrizgavanja helija mogla pogurati takav plan. Povećana učinkovitost i potisak raketa smanjili bi količinu potrebnog goriva za lansiranje te tako osloboditi prostor za prijevoz korisnog tereta ili smanjiti ukupnu masu letjelice. Dugoročno gledano, ovo otkriće moglo bi biti katalizator za brži rast komercijalne svemirske ekonomije.