Lansiran je prvi satelit načinjen od drva

Japanski LignoSat odletio je Falconom 9 na Međunarodnu svemirsku postaju, odakle će kasnije biti ispušten u slobodni orbitalni let. Cilj projekta jest ispitati karakteristike održivih materijala u svemiru

Sandro Vrbanus četvrtak, 7. studenog 2024. u 14:15

Prvi drveni satelit, o kojem se prvi put pisalo još prije četiri godine, napokon je lansiran u Zemljinu orbitu. Zasluga je to sveučilišta Kyoto i japanske građevinske kompanije Sumitomo Forestry, dok je maleni drveni LignoSat u svemir poslan raketom Falcon 9 Spacex-a ovoga utorka. No, neće ga ta raketa odmah ispustiti u slobodni let, već je plan da ga dopremi na Međunarodnu svemirsku postaju, odakle će biti ispušten nešto kasnije.

Bez vijaka i ljepila

Japanski istraživači projektom prvog drvenog satelita žele ispitati izvedivost proizvodnje svemirske tehnologije od održivih materijala, bez ljepila ili vijaka. Satelit u formi CubeSata (10x10x10 cm) ima za cilj provjeriti koliko je takva izrada u mogućnosti izdržati svemirske uvjete, poput ekstremnih promjena u temperaturi te zaštititi unutarnje elektroničke komponente od svemirskog zračenja. Nakon otprilike šest mjeseci u orbiti, LignoSat će biti deorbitiran tako da u potpunosti izgori pri povratku u Zemljinu atmosferu.

Stručnjaci sa sveučilišta Kyoto objašnjavaju da je drvo održiv, a vrlo kvalitetan materijal niske gustoće. Kao takav, može biti vrlo otporan u svemiru, budući da tamo nema vode ili kisika koji bi na njega štetno djelovali, a koristan je i u pogledu smanjenja mase satelita pri lansiranju. "Ako su rani zrakoplovi početkom prošlog stoljeća bili načinjeni od drva, drveni bi sateliti također trebali biti izvedivi", kaže profesor Koji Murata.

Ideja japanskih stručnjaka jest ispitati valjanost svoje ideje pa potom predložiti svemirskim kompanijama, poput SpaceX-a, da počnu svoje satelite konstruirati na sličan način.