MobilePoser: studio za snimanje pokreta iz mobitela
Nova aplikacija omogućuje snimanje pokreta cijelog tijela u stvarnom vremenu uz pomoć mobilnog uređaja
Većina filmofila upoznata je s tehnikama snimanja pokreta. Kako bi stvorili CGI likove, poput Golluma iz "Gospodara prstenova" ili Na'vija iz "Avatara", glumci nose pripijena odijela prekrivena senzorima dok lutaju studijom. Računalo bilježi podatke senzora i zatim prikazuje pokrete i suptilne izraze glumca. Riječ je o skupom standardu koji po snimanju košta više od 100.000 dolara. Drugi sustavi senzora pokreta poput Microsoft Kinecta oslanjaju se pak na stacionarne kamere koje prate pokrete tijela. Ako je osoba u vidnom polju kamere, ovi sustavi rade dobro, ali su nepraktični za snimanje u pokretu.
Snimanje pokreta
Inženjeri Sveučilišta Northwestern odlučili su razviti pristupačniju verziju gore spomenutog zlatnog standarda koju će svatko moći koristiti s opremom koju već ima. U tamošnjem Laboratoriju za osjet, percepciju, interaktivno računalstvo i iskustvo (SPICE) razvili su novi sustav za snimanje pokreta cijelog tijela koji pritom ne zahtijeva ni specijalizirane prostorije, ni skupu opremu, niti glomazne kamere ili niz senzora. Umjesto svega toga dovoljan je tek jednostavan mobilni uređaj.
Njihov MobilePoser koristi senzore koji su već ugrađeni u pametne telefone, pametne satove i bežične slušalice. Senzori šalju informacije o ubrzanju i orijentaciji tijela, a AI algoritam procjenjuje položaje zglobova i rotacije zglobova, brzinu i smjer hoda te kontakt između stopala modelai tla. Ugrađeni optimizator osigurava da se snimljeni pokreti ne kreću na fizički nemoguće načine; da se zglobovi ne savija unatrag ili glava ne okreće za 360 stupnjeva.
Puna sloboda kretanja
Sustav, predstavljen na simpoziju o softveru i tehnologiji korisničkog sučelja UIST 2024. u Pittsburghu ima pogrešku praćenja od samo osam do 10 centimetara. Za usporedbu, Microsoft Kinect ima pogrešku praćenja od 4 do 5 centimetara, pod pretpostavkom da korisnik ostaje unutar vidnog polja kamere. MobilePoser pak korisniku daje punu slobodu kretanja.
"Točnost je bolja kad osoba nosi više od jednog uređaja, poput pametnog sata na zapešću i pametnog telefona u džepu. Ali ključni dio sustava je to što je prilagodljiv. Čak i ako imate samo jedan uređaj, on se može prilagoditi kako bi shvatio pozu cijelog tijela", objašnjavaju istraživači.
MobilePoser omogućava korisniku i da vidi držanje cijelog tijela i liječnicima pomaže u analizi mobilnosti, razine aktivnosti i hoda pacijenata. Istraživači vjeruju i da bi se njihovo rješenje moglo iskoristiti za navigaciju u zatvorenom prostoru kao zamjena za GPS. Svi detalji o MobilePoseru dostupni su na GitHubu, a aplikacija bi uskoro trebala biti dostupna za iPhone, AirPods i Apple Watch.