Turingov institut za AI morao bi se baviti obrambenim pitanjima, smatraju vladajući
Britanski ministar znanosti i tehnologije zatražio je od nacionalnog instituta za umjetnu inteligenciju da obranu i nacionalnu sigurnost stavi u središte svojeg djelovanja, uvjetujući time buduće financiranje

Britanski ministar znanosti i tehnologije, Peter Kyle, uputio je pismo tamošnjem nacionalnom institutu za umjetnu inteligenciju, Institutu Alan Turing, u kojem nalaže upravi te organizacije da svoje aktivnosti preusmjeri na obranu i sigurnost. U pismu je naglasio kako je "jačanje britanskih sposobnosti u području umjetne inteligencije ključno za nacionalnu sigurnost" te bi trebalo biti u srži djelovanja Instituta.
Uvjetovano financiranje
Ministar je također sugerirao da bi institut trebao reorganizirati svoje vodstvo u skladu s predloženim promjenama. Ipak, prema viđenome to je više od sugestije – naime, naveo je i da će daljnja vladina ulaganja u Institut ovisiti o "ostvarenju vizije" koju je iznio. Ne usklade li se, dakle, s vladinim prijedlogom, ukinut će im financiranje.
Glasnogovornik Instituta Alan Turing izjavio je da oni "pozdravljaju prepoznavanje njihove ključne uloge" te da će nastaviti usko surađivati s vladajućima. "Turing se usredotočuje na misije visokog učinka koje podupiru suverene sposobnosti Ujedinjenog Kraljevstva u području umjetne inteligencije, uključujući obranu i nacionalnu sigurnost. Dijelimo vladinu viziju umjetne inteligencije koja mijenja UK nabolje", poručio je.
Zahtjev Turingovu institutu dolazi nakon što se premijer Keir Starmer obvezao na cilj NATO saveza o povećanju britanske obrambene potrošnje na 5% nacionalnog dohotka do 2035. godine te na veća ulaganja u vojnu primjenu AI tehnologije.
Značajan zaokret u radu
Turingov institut osnovan je 2015. godine kao Nacionalni institut za znanost o podacima, a umjetnu inteligenciju dodao je u svoj djelokrug dvije godine nakon toga. Dosadašnji rad instituta bio je usmjeren na istraživanja u tri glavna područja: održivost okoliša, zdravstvo i nacionalna sigurnost. U posljednje vrijeme institut se više fokusirao na odgovornu primjenu i etiku umjetne inteligencije. Sada će, pak, morati napraviti zaokret prema obrani i sigurnosti žele li zadržati sredstva iz nacionalnog proračuna.
Institut se, piše BBC, posljednjih mjeseci nalazi u turbulentnom razdoblju. Lani je revizija utvrdila "jasnu potrebu za promjenom upravljačke strukture". Krajem prošle godine, 93 zaposlenika potpisalo je pismo u kojem su izrazili nepovjerenje u vodstvo Instituta, a i sama uprava najavljivala je promjene, nazvane "Turing 2.0", koje uključuju strateški pomak prema manjem broju projekata s konkretnim utjecajem, smanjujući portfelj sa 104 na samo 22 projekta.
Mnogi od njih očito će se morati baviti obrambenim pitanjima, kako bi vlasti ulaganjem u Turingov institut pridonijele ostvarenju spomenutog cilja od 5% ulaganja, koji je zahtjev NATO-a. To će, uostalom, biti u skladu s originalnom misijom Alana Turinga koji je svojim naporima u Bletchley Parku dao ogroman doprinos obrani u Drugom svjetskom ratu.