Mornarica SAD-a testirala svoj prvi proturaketni laser

Američka ratna mornarica objavila je kako je u veljači ove godine prvi puta testirala snažni laser koji je u stanju s neba skinuti krstareću raketu

Sandro Vrbanus utorak, 19. travnja 2022. u 06:00

U danima kada su u svijetu borbeni dronovi, zrakoplovi, hipersonične rakete i vojni brodovi vrlo aktualna tema, Američka ratna mornarica objavila je rezultat svojeg prvog testiranja svojeg novog visokotehnološkog protuzračnog oružja. U pitanju je laserski proturaketni top Layered Laser Defense (LLD), proizveden u Lockheed Martinu, koji za sada služi tek kao demo jedinica.

U veljači je ovo oružje prvi puta testirano u simulaciji "skidanja" subsonične krstareće rakete s neba, a evo kako događaj opisuju iz Mornarice: "Laserski sustav postavljen na tlu uhvatio je metu, crveni dron za vrijeme dok je ovaj prolazio pored njega te ispalio visokoenergetsku lasersku zraku vidljivu golim okom. Odjednom je vatreni narančasti sjaj obuhvatio dron, dim je počeo sukljati iz njegovog motora, a padobran se otvorio dok je letjelica padala prema tlu, onesposobljena laserskom zrakom". Objavili su i jednu fotografiju ovog testa, obavljenog u Novom Meksiku.

Snažan i precizan

Namjena ovog oružja jest protuzračna obrana protiv bespilotnih sustava i subsoničnih krstarećih raketa. Osim lasera, sustav uključuje i teleskop visoke rezolucije kojim se meta pronalazi i prati, identificira, a nakon gađanja laserom on služi i za procjenu načinjene štete na neprijateljskoj letjelici.

Dron kao meta - prije i nakon pogotka
Dron kao meta - prije i nakon pogotka

Laserska oružja poput ovog, kažu iz Mornarice, daju im mogućnost brzog i preciznog reagiranja, a pojednostavljuju i logistiku. Laser za rad, naime, treba samo električnu energiju i ne ovisi o klasičnim gorivima, streljivu i drugim dodacima karakterističnima za ostalo mornaričko naoružanje. Trošak jednog hica laserom također je značajno manji od ispaljivanja protuzračnih projektila. Sustav LLD kompaktan je, efikasan, a za traganje za metama koristi i umjetnu inteligenciju, poručili su.

Za sada, kažu, ovaj sustav služi tek za demonstraciju mogućnosti laserske borbene tehnologije i ne postoji plan za njegovo uvođenje u aktivnu upotrebu. Tijekom nedavnog testiranja laser je iskušan na raznim letjelicama – kako onima s fiksnim krilima, tako i na kvadkopterima i vrlo brzim dronovima koji simuliraju subsonične rakete.