Piloti RAF-a uskoro bi mogli dobiti lasere za obranu zrakoplova
Britansko Ministarstvo obrane izvijestilo je o još jednom uspješnom testiranju laserskih topova. Ovoga puta oni su testirani u uvjetima u kojima moraju obraniti zrakoplove od više istodobnih prijetnji
Novi laserski top za samoobranu vojnih letjelica nedavno je testiran na švedskom poligonu Vidsel, a testirali su ga britansko Ministarstvo obrane, njihov Laboratorij za obrambenu znanost i tehnologiju (DSTL) te Kraljevsko ratno zrakoplovstvo. Zaključak uspješnog testiranja jest da su zrakoplovi RAF-a korak bliže tome da uskoro dobiju najnaprednije laserske obrambene sustave, budući da je tehnologija pokazala savršenu učinkovitost.
Uspješnost 100%
Sustav je ispitivan u stvarnim uvjetima, u kojima mu je zadatak bio neutralizirati više simultano ispaljenih projektila s toplinskim navođenjem. Iz Ministarstva kažu da je sustav lasera otkrio sve projektile kao prijetnje, pa ih potom i oborio visokom preciznošću, s uspješnošću od 100%.
"Identificiranje, praćenje i obaranje prijetnji iz zraka u nekoliko sekundi ključno je za prednost nad onima koji nam pokušavaju nauditi. Opremamo oružane snage najnovijom tehnologijom kako bismo ih zaštitili i dali im prednost na bojnom polju. Ovaj laser visoke tehnologije još je jedan izvrstan primjer zajedničkog rada između naših stručnjaka i obrambene industrije Ujedinjenog Kraljevstva", istaknuo je britanski ministar obrane John Healey.
Jamming raketa
Laserski sustav za obranu od zračnih prijetnji razvili su zajednički laboratorij DSTL te britanske kompanije Leonardo i Thales. On se koristi Thalesovim sustavom Elix-IR za brzo otkrivanje i identificirane lansiranih projektila, što mu omogućavaju napredni algoritmi za eliminiranje pozadinskog šuma. Time se ispravno kategoriziraju svi signali, kako bi se samo stvarne prijetnje identificirale kao potencijalno opasne.
Jednom kad je prijetnja otkrivena, podaci se prosljeđuju sustavu Miysis kompanije Leonardo, koji infracrvenom tehnologijom prati nadolazeći projektil i prema njemu ispaljuje lasersku zraku. Ona ima zadatak ne uništiti projektil svojom snagom već ga "zbuniti", odnosno poremetiti mu potrebne komunikacijske signale ("jamming") te ga tako u konačnici onesposobiti. "Prijetnje se otklanjaju u vremenu manjem nego što vam je potrebno da pročitate ovu rečenicu", kažu iz Ministarstva obrane, zadovoljni rezultatima novih testiranja.
RAF razmatra ugradnju ovakvih obrambenih sustava primarno na nenaoružane vojne zrakoplove. Kao prvi kandidati ističu se izviđački model Shadow R2 i transportni zrakoplov A400M Atlas.