Starlinkovi sateliti se množe, Kina brine: hoće li ih skidati laserskim oružjem ako dođe do sukoba

Kineska vojska smatra Starlink potencijalnom prijetnjom zbog njegovog velikog broja i gustoće satelita. Preblizu su njihovim satelitima. Kina razmišlja, u slučaju sukoba, o onesposobljavanju satelite laserskim oružjem lansiranim iz podmornica

Ivan Podnar nedjelja, 21. srpnja 2024. u 17:33
Tip 094 (kineska oznaka: 09-IV; NATO klasa Jin) je klasa podmornica s nuklearnim balističkim projektilima 📷 Izvor: Wikipedia
Tip 094 (kineska oznaka: 09-IV; NATO klasa Jin) je klasa podmornica s nuklearnim balističkim projektilima Izvor: Wikipedia

Koncept laserskog napada iz podmornica opisan je u radu istraživača pod vodstvom profesorice Wang Dan s kineske Pomorske podmorničke akademije, a prenesen u SCMP. Sugerira se da bi Kina mogla razviti i rasporediti podmornice opremljene snažnim laserima za ciljanje i onesposobljavanje Starlink satelita.

Optoelektronski jarbol

Predloženi sustav uključuje podmornice s megavatnim laserskim oružjem. Ove podmornice bi ostale uronjene radi tajnosti, podižući samo izvlačivi "optoelektronski jarbol" za gađanje satelita prije brzog zarona natrag u dubinu. Istraživači tvrde da je ovaj pristup bolji u odnosu na tradicionalne protusatelitske metode poput raketa zemlja-zrak, koje se lako otkrivaju i ostavljaju mjesto lansiranja ranjivim na protunapad.

Amblem kineske mornarice
Amblem kineske mornarice

Kineska vojska smatra Starlink potencijalnom prijetnjom zbog njegovog velikog broja i gustoće satelita koji čine mrežu vrlo otpornom a broj se svakodnevno povećava. Već je sada došlo do zabrinutost zbog blizine Starlinka kineskim satelitima. Postoje strahovi da bi se Starlink mogao koristiti u vojne svrhe, uključujući izviđanje i elektroničko ometanje. Trenutno je u orbiti 6.219 satelita u Starlink konstelaciji, ali Elon Musk je čak spomenuo potencijalni budući cilj lansiranja do 42.000 satelita.

Napad, pa uranjanje

Istraživači opisuju potencijalni proces napada na satelite poput Starlinka koji uključuje raspoređivanje podmornica opremljenih laserom u unaprijed određena područja, čekanje da ciljani sateliti dođu u domet, podizanje laserskog oružja na temelju poznatih vremena prolaska satelita, korištenje vanjskog navođenja, te napad na satelit uz brzo uranjanje radi izbjegavanja otkrivanja.

Osim protusatelitskih operacija, rad sugerira da bi ove podmornice s laserima mogle služiti višestrukim svrhama, uključujući napade na protupodmorničke zrakoplove te gađanje ciljeva na kopnu poput radara i skladišta nafte.

Istraživači tvrde da bi čak i skroman laser od 150 kilovata mogao oštetiti opremu protupodmorničkih zrakoplova u djeliću sekunde na udaljenostima većim od 20 km. Također predlažu korištenje ovih podmornica s laserima za pratnju kineskih nuklearnih podmornica, potencijalno ometajući neprijateljske satelite kako bi prikrili lansiranja raketa tijekom scenarija protunapada.

Guowang konstelacija

Kina ubrzava svoja istraživanja tehnologije laserskog oružja, posebno nakon promatranja upotrebe Starlinka u ukrajinskom sukobu. Kina istodobno ostvaruje značajan napredak u razvoju sustava propulzije za podmornice koji bi mogao poboljśati podvodnu neprimjećenost. Kineski znanstvenici su unaprijedili tehnologiju laserskog pogona. Podvodna propulzija detonacijskim valom plazme induciranim laserom eliminira mehaničku buku I poboljšava sposobnosti prikrivanja.

S druge strane, pripremaju svoju mrežu satelita koja će parirati Starlinku. Kineski ekvivalent Starlinku je satelitski komunikacijski sustav nazvan Guowang, što se može prevesti kao "nacionalna mreža”. Projekt je službeno pokrenut 2021. godine kao dio kineskog strateškog plana za razvoj svemirske infrastrukture. Planira se lansiranje oko 13.000 satelita u nisku Zemljinu orbitu i ima za cilj dostići globalnu pokrivenost.