Garmin Fenix 8 AMOLED (43 mm, 47 mm, 51 mm)

Davor Šuštić subota, 30. studenog 2024. u 06:00
43mm
43mm
47mm
47mm

Nakon nekoliko godina inkrementalnih nadogradnji, Garminova udarna linija pametnih satova u svojoj je osmoj iteraciji doživjela značajne promjene. Linija Fenix asimilirala je liniju Epix, stoga novih satova Epix neće više biti, već se oni odsad prodaju pod nazivom Fenix 8 AMOLED. Testirali smo sve tri veličine tog modela – 43, 47 i 51-milimetarsku. Prije no što se njima detaljnije pozabavimo, spomenimo još kako Garmin također nudi satove Fenix 8 Solar, koji su prema svemu isti kao Fenix 8 AMOLED, osim što dolaze s transreflektivnim MIP ekranima i funkcijom solarnog punjenja, te su dostupni isključivo u 47 i 51-milimetarskoj izvedbi. Trn u oku Fenix 8 Solara jest Enduro 3, koji za 300 eura manje nudi sve iste funkcije, izuzev ugrađenog mikrofona i zvučnika te mogućnosti ronjenja.

51mm
51mm

Dizajn i konstrukcija

Fenix 8 u svim je svojim izvedbama izuzetno kvalitetno izrađen pametni sat, ali blago vas usmjeravamo na njegovu najfiniju izvedbu, kod koje je okvir načinjen od titana, a ekran prekriven safirnim staklom. U odnosu na drugu opciju – okvir od čelika i Gorilla Glass zaštite ekrana – titanska djeluje nezanemarivo luksuznije, djelomično i zbog tamne boje titana, u odnosu na srebrni kolorit čelika. Naravno, također će biti dugoročno izdržljivija, prije svega zato što je safirno staklo otpornije na grebanje. Kućište je u oba slučaja sklopljeno od polimera ojačanog vlaknima, te ostavlja dojam kao da će bez ikakve muke preživjeti dugogodišnju svakodnevnu torturu, u svim zamislivim uvjetima.

Čitava linija nosi 10 ATM rejting vodootpornosti, uz službenu preporuku da se koristi za zarone do dubine od 40 metara. To je jedan od aspekata u kojem linija Fenix 8 prednjači pred Endurom 3, koji ne nudi mogućnost ronjenja. Razlika nastaje zbog izvedbe pet fizičkih tipki, koje su kod Fenixa 8 metalne, posve zapečaćene i izvedene tako da pritisak prepoznaju induktivno, umjesto fizičkim spajanjem kontakta, pa nema mogućnosti prodora vode. U skladu s time, Fenix 8 ima mjerač dubine zarona, te među sportskim aktivnostima nudi ronjenje s bocom i na dah.

Tvornički se čitava linija Fenix 8 isporučuje s kvalitetnim silikonskim remenima, no na njihovo je mjesto moguće fiksirati bilo koji drugi remen, koji podržava Garminov mehanizam QuickFit. Treba, naravno, pripaziti na veličinu, odnosno promjer sata, i kupiti remen odgovarajuće veličine.

Tipke Fenixa 8 su metalne i posve zapečaćene, zahvaljujući induktivnoj detekciji pritiska, što satovima omogućuje zaron do dubine od 40 metara
Tipke Fenixa 8 su metalne i posve zapečaćene, zahvaljujući induktivnoj detekciji pritiska, što satovima omogućuje zaron do dubine od 40 metara

Ekran

Najmanji, 43-milimetarski Fenix 8 opremljen je 1,3-inčnim AMOLED ekranom, razlučivosti 416 x 416 točaka, a 47 i 51-milimetarska varijanta imaju identičan, 1,4-inčni AMOLED ekran, razlučivosti 454 x 454 točaka. Veći Fenix 8 ima deblji okvir od titana, pa 47-milimetarski model zapravo djeluje za nijansu modernije, s obzirom na to da njegov ekran prekriva veći postotak prednjice sata.

U sva tri slučaja radi se o odličnom ekranu, s oštrim prikazom, dostatnim rasponom svjetline za glatko korištenje u svim svjetlosnim uvjetima, te bogatim, kontrastnim bojama. Naravno, crna boja je kod AMOLED ekrana zaista potpuno crna, što itekako pridonosi ljepoti watch facea i ugodi pregledavanja zdravstvenih i sportskih metrika te svih ostalih informacija.

Baterijska svjetiljka, kojom raspolažu svi satovi Fenix 8, kao i Enduro 3, dodatak je na koji smo se smjesta navikli i svakodnevno koristili
Baterijska svjetiljka, kojom raspolažu svi satovi Fenix 8, kao i Enduro 3, dodatak je na koji smo se smjesta navikli i svakodnevno koristili

Senzori i dodaci

Centralni senzor Elevate Gen5 isti je kao kod Endura 3, pa za njega vrijede svi isti komentari koje smo iznijeli u opisu tog modela. Radi se o referentnom sustavu za mjerenje zdravstvenih parametara i sportskih aktivnosti, koji konkurencija iz godine u godinu nastoji doseći. Isto vrijedi i za višepojasnu satelitsku navigaciju, još jedan aspekt u kojem su Enduro 3 i čitava linija Fenix 8 istovjetni, i u kojem prednjače u svijetu pametnih satova.

Čitava linija Fenix 8 dijeli glavni senzor s Endurom 3; riječ je o moćnom Elevateu Gen5
Čitava linija Fenix 8 dijeli glavni senzor s Endurom 3; riječ je o moćnom Elevateu Gen5

Od dodataka, Fenix 8 nudi integriranu baterijsku svjetiljku s četiri intenziteta bijele boje i prigušenim, crvenim načinom rada. Ona će vam sjajno poslužiti prilikom noćnih aktivnosti, bilo da biste bili uočljiviji, bilo da si osvijetlite put. Tu je i ugrađeni NFC čip, nužan za beskontaktno plaćanje, kao i dva noviteta, koja kod Endura 3 izostaju: zvučnik i mikrofon. Najočitija primjena zvučnika i mikrofona jest obavljanje telefonskih poziva bez posezanja za mobitelom, ali mikrofon se također može upotrijebiti za upravljanje glasovnim asistentom, poput Google Assistanta ili Sirija, kao i za snimanje glasovnih bilješki i izvršavanje osnovnih radnji na samom satu, za što nije potrebna internetska konekcija, a ni blizina mobitela. Tako je moguće pokrenuti trening, dobiti informaciju o otkucajima srca, spremiti trenutačnu lokaciju i slično. Ta funkcionalnost, nazvana Garmin Voice, pokreće se uz prethodni pritisak i držanje tipke na satu – Garmin si nije mogao dopustiti da sat neprestano osluškuje okolinu, jer to ne bi bilo u duhu GarminOS-ova stremljenja maksimalnoj energetskoj učinkovitosti.

Kvaliteta mikrofona doima se solidnom, a zvučnik smo prilikom telefoniranja redovito morali držati na maksimalnoj glasnoći, kako bismo imali ikakve izglede da razaznamo što nam osoba s druge strane linije govori. Navodno će nadogradnja firmwarea poboljšati kvalitetu zvučnika prilikom telefoniranja, i dodati funkciju izbacivanja vode pomoću zvučnih impulsa, ali u trenutku našeg testiranja, ona još nije bila izdana, te je taj aspekt Fenixa 8 bio pomalo razočaravajući.

Treba spomenuti i nekoliko stvari koje Fenix 8 (i dalje) nema. Nema mogućnosti spajanja na mobilne mreže – ne postoji podrška za eSIM ili fizičke SIM kartice, ni pripadajući LTE/5G modem. Također, nije moguće kreirati elektrokardiogram, niti izmjeriti krvni tlak. Pretpostavlja se da se Garmin ne želi upustiti u nešto za što nije siguran da može kvalitetno izmjeriti, ali činjenica je da upola jeftiniji pametni satovi nude jedno i drugo.

Performanse

Ni u slučaju Fenixa 8, Garmin ne otkriva na kojem su hardveru satovi temeljeni. Poznato je tek da raspolažu s 2 GB RAM-a i 32 GB prostora za pohranu – isto kao Enduro 3. Sva tri Fenixa 8 prilikom svakodnevnog korištenja pokazali su nam se vrlo responzivnima, do te mjere da smo o njihovim performansama posve prestali razmišljati, što je, uostalom, upravo to što se Garmin nada postići, kada odluči da neće navesti hardverske specifikacije svojih satova.

Baterija

Tri testirana Fenixa 8 najviše se razlikuju u aspektu trajanja baterije, na koje, naravno, izravno utječe upravo veličina uređaja. Nijedan od njih, kažimo to odmah, ne može se mjeriti s modelom Enduro 3 (ili modelima iz podskupine Fenix 8 Solar), ali za pojam pametnih satova s AMOLED ekranom, natprosječno su izdržljivi. Najmanji, 43-milimetarski Fenix 8, potrajat će do deset dana s isključenim Always-on Displayem (AoD), ili do četiri dana s neprestano aktivnim ekranom. Također, može podnijeti do 23 sata kontinuirane satelitske navigacije. Srednji, 47-milimetarski model, potrajat će 16 dana bez AoD-a, tjedan dana s AoD-om te 48 sati kada se koristi za navigaciju. Najveći, 51-milimetarski Fenix 8 nadmašuje sve pametne satove s AMOLED ekranom te traje gotovo mjesec dana s isključenim AoD-om, oko dva tjedna s uključenim AoD-om, te gotovo 70 sati u slučaju korištenja navigacije. Dolazite li sa sata temeljenog na Wear OS-u, ostat ćete pozitivno šokirani činjenicom da indikator baterije gubi svega nekoliko postotaka dnevno – sjajno! Baterija se puni preko "Garminovog" konektora na stražnjoj strani sata, isključivo žično.

Garmin Connect zaplašit će nevježe pukom količinom i suhoparnom prezentacijom podataka, ali radi se o vrlo moćnoj zdravstveno-rekreacijskoj mobilnoj aplikaciji
Garmin Connect zaplašit će nevježe pukom količinom i suhoparnom prezentacijom podataka, ali radi se o vrlo moćnoj zdravstveno-rekreacijskoj mobilnoj aplikaciji

Mobilna aplikacija

Koliko god su dugogodišnji korisnici Garminovih pametnih satova na nju navikli, aplikacija Garmin Connect, namijenjena praćenju svih metrika i konfiguraciji sata, novopečenim će vlasnicima tvrtkinih uređaja biti pomalo zastrašujuća. Tome je tako zbog ogromne količine prikazanih informacija, ali i načina kako su one prezentirane. Dok konkurenti pribjegavaju šarenim bojama i veselim animacijama, Garmin se drži brojki i grafova. Connect će vas inicijalno zbunjivati i upitima o stvarima za koje nećete znati što su, a radi se o upitima za povezivanje s prijateljima i zajednicama sportaša, sudjelovanje u sportskim izazovima i slično. No, jednom kada uđete u njegovu srž, navigacija će vam postati intuitivna, a sve što vas je ranije plašilo, oduševljavat će vas svojom iscrpnošću.

Ukupni dojam

Kupce neće biti lako uvjeriti da izdvoje novac za Fenix 8 Solar umjesto Endura 3, ali Fenix 8 AMOLED nema takvih problema. Tko želi najbolju Garminovu tehnologiju za sportsku i zdravstvenu metriku, najpreciznije satelitsko navođenje i, povrh svega toga, kvalitetan AMOLED ekran, izbor mu automatski pada na Fenix 8 AMOLED. Koju konkretnu veličinu odabrati? Ovisi o veličini vašeg zapešća, preferiranom trajanju baterije i dubini novčanika.

OS: GarminOS

Ekran: 43 mm: 1,3" AMOLED touchscreen (416 x 416) / 47 i 51 mm: 1,4" AMOLED touchscreen (454 x 454)

Čip: Nije specificirano

Baterija: 43 mm: do 10 dana / 47 mm: do 16 dana / 51 mm: do 29 dana

Garmin Fenix 8 AMOLED (43 mm, 47 mm, 51 mm)

  • Vrhunska izrada
  • Mogućnost zarona do 40 metara
  • Izvrsni AMOLED ekrani
  • Vrlo precizni senzori i satelitska navigacija
  • Impresivan set sportskih i zdravstvenih metrika i mogućnosti
  • Silno praktična baterijska svjetiljka
  • Najbolje trajanje baterije u svijetu pametnih satova s AMOLED ekranom
  • Visoka cijena svih varijanti
  • Isključivo žično punjenje
  • Slabašna kvaliteta zvučnika prilikom telefoniranja (navodno će biti popravljeno nadogradnjom firmwarea)
OCJENA 9
Cijena 1.000 eura (43 mm) / 1.100 eura (47 mm) / 1.200 eura (51 mm) Prikaži sve cijene Ustupio: Garmin
Bug 385 prosinac 2024.

Pametni satovi