Piratstvo u Europskoj uniji, čak i u Hrvatskoj, je u padu
Digitalno piratstvo glazbe, filma i televizije u posljednjim godinama bilježi pad, no industrija ilegalnog IPTV-a godišnje i dalje vrijedi oko milijardu eura
Ured za intelektualno vlasništvo Europske unije (EUIPO) je objavio najnoviju dostupnu statistiku koja govori o kršenju digitalnih autorskih prava u 28 zemalja članica EU. Objavljeni i analizirani podaci odnose se na razdoblje od siječnja 2017. do rujna 2018. godine, a uključuju ilegalno preuzimanje sadržaja na mobilnim i desktop uređajima. Oblici piratstva koji su uzeti u obzir su streaming, torrenti, "obični" download i stream ripping.
EUIPO ističe prije svega dobre vijesti. Gledano od 2017. do 2018. godine, pristupanje piratskom sadržaju u padu je za oko 15%. Najviše se smanjilo piratiziranje glazbe, i to za 32%. Ilegalno se filmovi gledaju oko 19%, a televizija oko 8% manje nego godinu ranije.
I dalje, međutim, piratstvo ostaje značajan problem, navodi ovaj Ured, a kao njegove najveće "saveznike" ističe prosječni dohodak i nejednakost u dohocima u pojedinim zemljama. Primijećeno je da viši prosječni dohodak i smanjena nejednakost, u zemljama u kojima se bilježe, dovode do smanjenja piratstva. Navike korisnika da ilegalno konzumiraju digitalne sadržaje također su prisutnije u manjim zemljama.
Hrvatska oko sredine
Ilegalni IPTV i dalje vrlo aktivan
Na području Europske unije i dalje je popularan oblik piratstva u obliku ilegalnog IPTV streaminga (podsjetimo ovdje na nedavnu veliku policijsku raciju usmjerenu protiv takvih pružatelja usluga).
Na ilegalni streaming otpada oko 75% ukupnog piratstva, a procjene su da godišnje ova industrija generira nešto manje od milijarde (točnije 941,7 milijuna) eura prihoda. Oko 3,1% stanovništva EU smatra se korisnicima ovih usluga, dok ih je u Hrvatskoj oko 2,5%.