Češki Eyeball najavljuje uvođenje umjetne inteligencije u proces skautiranja nogometnih talenata

Ambiciozni češki sportski startup analizira podatke o mladim nogometašima, a uskoro će omogućiti i AI asistenta, koji će skautima pomoći pri otkrivanju budućih vrhunskih igrača

Sandro Vrbanus subota, 4. siječnja 2025. u 21:12
📷 Eyeball.Club
Eyeball.Club

Eyeball.Club češka je kompanija koja već nekoliko godina provodi opsežna promatranja mladih nogometnih talenata. Fokusira se na igrače u ranim godinama i nižim ligama, snima njihove utakmice te tako prikuplja i sistematizira podatke, nudeći skautima detaljne statistike o igračima, prije nego što njihove vještine dosegnu puni potencijal. Trenutačno njihove usluge koriste klubovi i skauti u 27 zemalja svijeta, od lipnja prošle godine dostupni su i u Hrvatskoj, a samo prošle godine putem njihovih je sustava pregledano preko 225 tisuća sati nogometne igre te zabilježeno preko 420.000 pojedinačnih analiza profila mladih igrača.

"Pronađi mi novog Gvardiola"

Startup je nedavno za svoj daljnji razvoj prikupio 5 milijuna eura novih ulaganja, što planiraju uložiti u širenje dostupnosti usluga u SAD i Južnu Ameriku, ali i unaprijediti tehnološku pozadinu svoje platforme. Jedan od ciljeva, kaže suosnivač David Hicks, jest omogućiti skautima pretraživanje i otkrivanje novih talenata uz pomoć umjetne inteligencije. Na primjer, sustavu će biti moguće postaviti upit, pisanim tekstom ili čak glasom: "Pronađi mi igrača tipa Luke Modrića", "Želim visokog veznog igrača koji igra po cijelom terenu i donosi prevagu", "Nađi mi nekoga tko je moderna devetka, a staložen je poput Judea Bellinghama" i slično.

Na temelju velikih količina prikupljenih podataka o mladim igračima, Eyeball će moći odgovoriti na takve i slične upite, pa u praksi demokratizirati i standardizirati inače vrlo subjektivan proces odabira igrača. Bitno, činit će to bez upliva raznih vanjskih čimbenika, nezaobilaznih u nogometu, poput politike, interesa određenih utjecajnih osoba, menadžera i sličnih aktera.

Češka kompanija već sada skautira igrače u dobi između 12 i 23 godine u amaterskim klubovima diljem Europe koristeći jednu kameru koja snima cijeli teren. Tehnologija prati udaljenosti i brzine trčanja svakog od igrača na terenu, bilježi podatke kao što su broj sprinteva, ubrzanje i usporavanje kretanja, podatke poput oštrih promjena smjera od 90° i slične, koji su bitni za procjenu njihovih fizičkih mogućnosti. Kroz nekoliko godina, najavljuju, moći će korisnicima reći koji podaci i tipična ponašanja se mogu protumačiti iz videa, a da ona ukazuju na buduće talente, umjesto da jednostavno (kao sada) tek izvještavaju o tome što se dogodilo na terenu.