Umjetna inteligencija koja piše i kodira dostupna svakome
Dva nova modela umjetne inteligencije, predstavljena ovaj tjedan, pokazuju moć umjetne inteligencije za čitanje i pisanje teksta, ali i pretvaranje u računalni kod

Obrada prirodnog jezika (NLP) jedno je od najuzbudljivijih područja u istraživanju umjetne inteligencije, s velikim posljedicama na način na koji ćemo komunicirati i raditi u godinama koje su pred nama. No, otvara i vrata budućnosti u kojoj ćete moći "razgovarati sa svojim računalom i natjerati ga da učini ono što tražite na sposoban, pouzdan način", kako je to opisao Greg Brockman, suosnivač OpenAI-a.
Izraelski startup AI21 Labs u srijedu je tako objavio liniju AI modela koji stvaraju jezik nazvanu Jurassic. Sa 178 milijardi parametara, vrijednosti koje neuronska mreža pokušava optimizirati tijekom treninga, Jurassic-1 Jumbo najveći je takav model na svijetu, nešto veći od lani objavljenog OpenAI-jevog GPT-3.
Modeli će pokretati AI21 Studios koji ima za cilj pružiti NLP kao uslugu za tvrtke. Razvojni programeri moći će se besplatno prijaviti za isprobavanje usluge, a zatim se mogu prijaviti za pristup prilagođenim modelima u komercijalne svrhe kako bi ovu tehnologiju koristili za "brzu izradu tekstualnih aplikacija o kojima su dosad mogli samo sanjati".
Kako to funkcionira
Kao i drugi veliki jezični modeli, uključujući GPT-3, modeli AI21 obučeni su za velike količine teksta, što omogućuje sustavu da nauči statističke odnose između riječi i da to koristi za čitanje tekstualnih upita korisnika i pisanje teksta u odgovoru.
Modeli AI21, međutim, imaju za cilj pružiti prilagodljivije i prilagođeno sučelje, ističući posebne funkcije, uključujući pisanje naslova, sažimanje, čak i aplikaciju za dežargonizaciju jezika. Riječ je o najvećem i najsofisticiranijem jezičnom modelu namijenjenom svim zainteresiranim za izradu prototipova prilagođenih tekstualnih AI aplikacija.
Jurassic-1 nudi se putem AI21 Studija, nove razvojne platforme tvrtke NLP-as-a-Service, internetske stranice i API-ja na kojem programeri mogu graditi tekstualne aplikacije poput virtualnih pomoćnika, chatbotova, moderiranja sadržaja, kreativnog pisanja te nit novih proizvoda i usluga. Jurassic-1 prvi je u nizu jezičnih modela na kojima tvrtka radi, a slijede novije i još sofisticiranije verzije.
Jurassic-1 je otvorena beta verzija, što znači da se svatko može prijaviti i brzo eksperimentirati s novim i uzbudljivim jezičnim aplikacijama. Programeri se mogu prijaviti i za pristup prilagođenim modelima na komercijalnoj osnovi. Za razliku od OpenAI-jevog GPT-3, ovaj pristup je otvoren za sve.
"AI21 Studio čini AI temeljen na tekstu dostupnim tvrtkama na isti način na koji je AWS to učinio za računalstvo u oblaku", kaže Yoav Shoham, suosnivač AI21 Labsa.
Jezični modeli utemeljeni su na obradi prirodnog jezika - natural lagnuage processing - NLP. Obučavanje jezičnih modela i njihova primjena zahtijevaju skupe računalne resurse i eksperte pa se jezični modeli gotovo isključivo proizvode u velikim tehnološkim laboratorijima umjetne inteligencije.
"Ne morate više biti stručnjak za umjetnu inteligenciju iz velike tehnološke tvrtke da biste radili takve stvari. Sada svatko - izdavači, studenti, umjetnici, poslovni ljudi, istraživači - može izraditi jezične aplikacije koje će konkurirati onima koji se stvaraju u velikim AI laboratorijima", uvjeren je Shoham.
OpenAI objavio Codex
Dan ranije, u utorak, OpenAI je pak objavio Codex, ažuriranu verziju svog modela GPT-3, namijenjenu beta testiranju. Codex je trenirao i ogromne količine teksta i milijarde redaka javno dostupnog računalnog koda.
Korisnici mogu izdavati naredbe na pisanom engleskom jeziku, a Codex će proizvesti računalni kod koji može izvršiti te upute, što ga u biti čini prevoditeljem koda s engleskog u računalo.
Velike brojke, veliki strahovi
Globalno tržište NLP-a trenutno vrijedi oko 21 milijardu dolara; procjenjuje se da će do USD 2028. vrijediti i više od 127 milijardi. No, kad se u obzir uzme koliko se posla vrti oko analize i proizvodnje jezika, ta bi procjena mogla biti i konzervativna.
Dakako, strahuje se i da bi se ovi modeli umjetne inteligencije mogli doći u krive ruke te da bismo zbog toga mogli biti preplavljeni novim još većim valovima dezinformacija. Vodeći ljudi OpenAI-a i AI23 stišavaju paniku i tvrde kako će kontrolirati pristup svojim proizvodima kako bi spriječili moguće zlouporabe.