Kako će izgledati klima u Europi 2050. godine?
Svijet se suočava s brzinom i opsegom klimatskih promjena bez presedana u povijesti našeg planeta, čiji će se učinci povećavati barem do 2050. godine i zahvatit će sve regije Europe
Međuvladin panel za klimatske promjene Ujedinjenih naroda (IPCC) prošloga je ljeta objavilo svoje, ne baš optimistično, viđenje klimatske budućnosti svijeta. Na temelju ovoga, šestoga po redu, izvješća, a u okviru europskog projekta EUCP (European Climate Prediction system), europski su znanstvenici – među kojima i nekolicina njih iz Hrvatske – izradili poučan i pristupačan video pregled nazvan "Klima u Europi u 2050. godini".
Video je objavljen na YouTube kanalu Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a preveden je na hrvatski jezik. Želja autora jest sve nas upoznati s onime što možemo očekivati u 2050. godini: koliko i kako će se mijenjati količine oborina i temperature, kako će to utjecati na krajolik i na naš stil života i, u konačnici, čemu ćemo se sve morati prilagoditi.
Pogled u budućnost
Brzina i opseg klimatskih promjena s kojima se danas suočavamo bez presedana su. Toplinski valovi, suše, poplave... Iz godine u godinu osjećamo njihove posljedice u našem svakodnevnom životu. Njihovi će se učinci povećavati barem do 2050. godine i bit će pogođene sve regije Europe – stoji u opisu videa.
Ovaj film pomaže običnom građaninu razumjeti kako će klima preoblikovati naše krajolike i stilove života u nadolazećim desetljećima i omogućava nam da bolje predvidimo potrebu prilagodbe ljudskog društva ovim djelomično neizbježnim klimatskim promjenama.
U izradi i pripremi ovog filma sudjelovali su i hrvatski znanstvenici: naš povratnik iz Švedske prof. dr. sc. Danijel Belušić i dr. sc. Ivan Güttler (Geofizički odsjek PMF-a), doc. dr. sc. Nikolina Ban sa Sveučilišta u Innsbrucku, i Sarah Ivušić s DHMZ-a.