NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svemiru preselio na ISS

Američka svemirska agencija poslala je "lasersku kutiju" na Međunarodnu svemirsku postaju kako bi tamo proučavala fiziku subatomskih čestica na ekstremno niskim temperaturama

Sandro Vrbanus nedjelja, 27. svibnja 2018. u 22:57

NASA je prošloga tjedna u sklopu redovne opskrbne misije Antares raketom prema Međunarodnoj svemirskoj postaji poslala još jedan novi znanstveni eksperiment. Njihov Cold Atom Laboratory (CAL), odnosno laboratorij za proučavanje hladnih atoma, razvijen je u Laboratoriju za reaktivni pogon (JPL), a sastoji se od "laserske kutije" u kojoj se laserima i magnetima maleni oblaci atoma mogu ohladiti do izrazito niskih temperatura – pa je ova kutija već dobila nadimak "najhladnijeg mjesta u svemiru".

Unutar CAL eksperimenta atomi se hlade na tek milijarditi dio stupnja iznad apsolutne nule (−273.15 °C ili 0 Kelvina). Kao takvi, atomi gotovo da nemaju nikakvo gibanje, pa se na njima mogu proučavati kvantni efekti u stanju poznatom kao Bose-Einsteinov kondenzat, što je stanje koje materija poprima na ovako niskim temperaturama.

Na Zemlji se Bose-Einsteinov kondenzat može održati stabilnim do jedne sekunde, a u izostanku gravitacije trebao bi se zadržati i do deset sekundi – pa su iz NASA-e odlučili cijeli eksperiment premjestiti na ISS i tamo nastaviti s proučavanjem fundamentalnih svojstava atoma, materije, te posljedično i gravitacije, kažu iz NASA-e.