Započeli radovi na nadogradnji CERN-ovog Velikog hadronskog sudarača

Najveći znanstveni uređaj za eksperimentiranje na svijetu, LHC, postat će High-Luminosity LHC koji će moći proizvoditi 10 puta više sudara subatomskih čestica

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 18. lipnja 2018. u 17:18

CERN-ov Veliki hadronski sudarač subatomskih čestica (LHC) najveći je i najjači sudarač ikada izgrađen, a ujedno je i najveći znanstveni uređaj za izvođenje eksperimenata na svijetu. U njemu se, u 27 kilometra dugačkom tunelu ispod Švicarske i Francuske, već sada protoni sudaraju u rekordnim količinama i na rekordnim energijama, a znanstvenici koji rade na analizi ovih sudara potvrdili su postojanje Higgsovog bozona, što je Peteru Higgsu osiguralo Nobelovu nagradu za fiziku 2013. godine.

Nakon toga je odlučeno kako će LHC proći kroz veliku nadogradnju kako bi u budućnosti mogao proizvoditi još veći broj sudara subatomskih čestica i tako povećao šanse za otkrivanje novih čestica i njihovih karakteristika. U naredim će godinama ovaj uređaj dobiti nadogradnju i tako postati "High-Luminosity LHC", odnosno sudarač čestica visokog luminoziteta – što znači da će broj čestica koje se u njemu raspršuju u jedinici vremena i površine biti povećan, i to za čak 10 puta.

Nadogradnja bi trebala biti završena 2026. godine

Radovi na unaprjeđenju LHC-a otvoreni su 15. lipnja. Na njima rade vrhunski znanstvenici s CERN-a, a viši luminozitet (intenzitet sudara) bit će postignut korištenjem inovativnih materijala poput supervodljivih magneta. Njihova uloga bit će još bolje fokusirati snopove čestica, kako bi sudari unutar detektora Atlas i CMS bili snažniji.

Znanstveni rad na naprednijem sustavu trajao je četiri godine, a ove godine započinju i inženjerski radovi, koji će potrajati oko osam godina.