Ukupna točnost fitness trackera iznosi manje od 70 posto

Iako su fitness trackeri i dalje relativno neprecizni, stručnjaci ističu da mogu potaknuti korisnike na više kretanja te pomoći u regulaciji tjelesne težine

Matej Markovinović utorak, 25. veljače 2025. u 09:02
📷 Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Fitness trackeri, poput pametnih satova i pametnih narukvica, sve se češće viđaju na rukama korisnika različite dobi, no njihova preciznost značajno varira ovisno o metrikama koje mjere. Prema novoj analizi portala Healthnew koja je inače obuhvatila 45 znanstvenih istraživanja, ukupna točnost fitness trackera iznosi 67,40 posto i značajno se razlikuje ovisno o proizvođaču.

Naime, najtočnija mjerenja odnose se na otkucaje srca (76,35 posto), zatim brojanje koraka (68,75 posto), dok je preciznost procjene potrošnje energije najslabija (56,63 posto). Među uređajima, Apple Watch prednjači u točnosti mjerenja otkucaja (86,31 posto) i potrošnje energije (71,02 posto), dok je Garmin najpouzdaniji za brojanje koraka (82,58 posto). Fitbit se također pokazao solidnim konkurentom, dok su brendovi poput Jawbonea i Polara imali osjetno slabije rezultate.

📷 Foto: Healthnew
Foto: Healthnew

Kada se govori samo o brojanju koraka, osim Garmina, visok stupanj preciznosti pokazao je Apple Watch (81,07 posto) i Fitbit (77,29 posto). S druge strane, uređaji poput Jawbonea (57,91 posto) i Polara (53,21 posto) često griješe, registrirajući druge pokrete kao korake. Budući da je upravo brojenje koraka temelj za većinu drugih zdravstvenih metrika, radi se o poprilično lošem rezultatu za Jawbone i Polar.

Iako smo već spomenuli da otkucaje srca najtočnije prati Apple Watch, u analizi Healthnewa ističe se da i Fitbit sa svojih 73,56 posto točnosti bilježi solidne rezultate. Manje su precizni Garmin (67,73 posto) i TomTom (67,63 posto), a dodatna nepreciznost zabilježena je kod tamnijih tonova kože. Razlog tome je njihova tehnologija svjetlosnih senzora koji dodiruju zapešće.

Kao što bi mnogi vjerojatno i očekivali, procjena potrošnje energije pokazala se kao najslabija točka fitness trackera. I dok Apple Watch i ovdje prednjači s točnošću od 71,02 posto, ostali brendovi su manje pouzdani. Fitbit (65,57 posto), Jawbone (50,23 posto) i Polar (53,21 posto) pokazuju umjerenu preciznost, dok je Garmin na dnu ljestvice sa samo 48,05 posto točnosti.

Točnost podataka fitness trackera važna je za korisnike jer, primjerice, pogrešno brojanje koraka može smanjiti tjelesnu aktivnost i dovesti do lošijih prehrambenih navika. U analizi se navodi da neprecizne procjene potrošnje energije ne uzimaju u obzir ključne faktore poput mišićne mase, BMI-a i tena kože, zbog čega podaci mogu biti manje pouzdani za određene skupine.

Ipak, usprkos tim nedostacima, popularnost fitness trackera i dalje raste. Oko 20 posto Amerikanaca koristi ove uređaje, a globalno tržište procijenjeno na 62,03 milijarde dolara u 2024., očekuje se da će narasti na 290,85 milijardi dolara do 2032. godine.

Cijela analiza Healthnewa dostupna je na ovoj poveznici.