Svi novi mobiteli od sada dolaze s energetskom naljepnicom

Nova regulativa EU-a primjenjuje se na različite uređaje, među kojima su pametni i obični mobiteli, bežični fiksni telefoni te tableti sa zaslonima od 7 do 17,4 inča

Matej Markovinović nedjelja, 22. lipnja 2025. u 09:05
📷 Foto: AI ilustracija
Foto: AI ilustracija

Počevši od proteklog petka, 20. lipnja, svi novi mobiteli i tableti koji se prodaju u Europskoj uniji moraju imati naljepnicu s oznakom energetske učinkovitosti unutar pakiranja. Naljepnica će se nalaziti u kutiji i slična je onima koje se već koriste na drugim elektroničkim uređajima na tržištu EU-a.

Radi se, inače, o regulativi koja se primjenjuje na sve bežične fiksne telefone, mobitele koji koriste mobilne ili satelitske mreže, osnovne mobitele bez internetske veze ili aplikacija trećih strana te tablete sa zaslonima dijagonale između  7 i 17,4 inča.

Naljepnica Europskog registra proizvoda za energetsku oznaku (EPREL), poznata i kao ENERGY naljepnica, sadrži sedam ključnih informacija.

  1. Skalu energetske učinkovitosti (od A do G)
  2. Ukupnu ocjenu energetske učinkovitosti
  3. Izdržljivost baterije po ciklusu (u satima i minutama) nakon potpunog punjenja
  4. Ocjena izdržljivosti pri padu (od A do E)
  5. Broj ciklusa izdržljivosti baterije
  6. Ocjena mogućnosti popravka (od A do E)
  7. Ocjena zaštite od prodora prašine

Proizvođači će također morati registrirati svoje proizvode pri EPREl-u kojim upravlja Europska komisija, a uz to, svi novi uređaji prodani unutar EU-a morat će zadovoljiti pet ekoloških dizajnerskih kriterija.

  1. Izdržljivost: Uređaji moraju biti otporni na slučajne padove te imati zaštitu od prodora prašine i vode.
  2. Trajnost baterije: Baterije moraju izdržati najmanje 800 punih ciklusa punjenja i pražnjenja uz očuvanje najmanje 80 % izvornog kapaciteta.
  3. Popravljivost: Proizvođači su dužni osigurati dostupnost ključnih rezervnih dijelova u roku od 5 do 10 radnih dana i to najmanje 7 godina nakon prestanka prodaje proizvoda u EU.
  4. Softverska podrška: Uređaji moraju dobivati ažuriranja operativnog sustava barem 5 godina nakon kraja prodaje.
  5. Pristup za servise: Profesionalni serviseri moraju imati ravnopravan pristup potrebnom softveru i firmveru za popravke.

Uređaji koji su došli na tržište prije 20. lipnja 2025. godine izuzeti su od nove regulative, kao i oni sa sklopivim zaslonima, mobiteli dizajnirani za visokosigurnu komunikaciju te tableti s operativnim sustavima pune funkcionalnosti.