Varijabilna zvijezda Betelgeuse možda je zapravo binarni sustav

Jedna od najsjajnijih zvijezda na našem noćnom nebu već dugo svojim varijacijama sjaja zbunjuje astronome. Nova hipoteza predviđa joj partnera kao dio objašnjenja za njezine oscilacije sjaja

Sandro Vrbanus nedjelja, 29. rujna 2024. u 22:51
📷 AI ilustracija / MS Image Creator
AI ilustracija / MS Image Creator

Betelgeuse je zvijezda u zviježđu Orion, inače na 10. mjestu ljestvice najsjajnijih zvijezda noćnog neba, ali je poznata po svojim velikim oscilacijama u sjaju. Ovaj crveni div značajno mijenja prividnu magnitudu, više od svih najsjajnijih zvijezda, a to znamo iz modernih saznanja, ali i zahvaljujući još starim Grcima, pa čak i Aboridžinima, koji su o Betelgeusu ostavili određene povijesne zapise.

Posljednjih godina ova zvijezda pod povećalom je astronoma, neki smatraju da se priprema za posljednju fazu razvoja, tj. da će postati supernova, a drugi su pak pretpostavljali da pored nje postoji cijela jedna civilizacija s nekim oblikom Dysonove sfere, koja ponekad zaklanja pogled i čini sjaj manjim. Najnoviji rad astronoma iz SAD-a i Mađarske uvodi novu hipotezu – Betelgeuse je, prema pretpostavkama ovih znanstvenika, dio binarnog sustava i to objašnjava njegov neobičan promjenjivi sjaj.

Betelbuddy

U svojem su radu autori analizirali poznate fizikalne modele, poput velikih konvekcija, pulsiranja i ostalih, koji bi mogli objasniti periode zatamnjivanja i povećanja sjaja ove zvijezde, a njihova je analiza pokazala da je najvjerojatniji "krivac" za to – druga zvijezda. Betegeuse možda ima partnera, za ove potrebe nazvanoga Betelbuddy, koji je tek dvaput masivniji od Sunca i koji se kreće oko Betelgeusa. Kada on prolazi regijom okrenutom prema Zemlji, "raščišćava" svojom gravitacijom velike oblake plina koji inače zaklanjaju pogled na veliku zvijezdu, pa nam ona izgleda sjajnijom.

U radu su prikazane simulacije i modeli takvog ponašanja te njihova korelacija s opažanjima. Za sada znanstvenici još nisu uspjeli izravno opaziti drugi, manji, dio mogućeg binarnog sustava Betelgeuse-Betelbuddy. Međutim, činjenica da je ovdje možda riječ o dvije, a ne jednoj zvijezdi, ne bi trebala iznenaditi – čak oko 85% zvijezda u poznatom svemiru binarni su sustavi, čineći tu mogućnost vrlo vjerojatnom. Rad o mogućem binarnom uzroku neobičnog ponašanja Betelgeusa objavljen je na servisu Arxiv, no još nije prošao recenziju.