Više od 45.000 galaksija u jednoj fotografiji s teleskopa James Webb
Svemirski teleskop James Webb ne prestaje oduševljavati svojim postignućima. Najnovije je vezano uz istraživanje ranog svemira – tijekom opažanja udaljenih galaksija nastala je fascinantna snimka
Jedno od fundamentalnih pitanja u astronomiji danas je ono o procesu i vremenu nastanka prvih zvijezda i galaksija. Najmoćniji teleskop koji trenutačno imamo, svemirski teleskop James Webb, dio svojeg vremena odvaja i za promatranja najudaljenijih i najtamnijih galaksija, čijim promatranjem znanstvenici žele doći do nekih od ključnih informacija, kako bi odgovorili na spomenuto pitanje.
Tajne nastanka prvih galaksija
U sklopu projekta JADES (JWST Advanced Deep Extragalactic Survey) ovaj znanstveni teleskop već neko vrijeme snima duboki svemir svojom kamerom bliskog infracrvenog spektra (NIRCam), a zabilježio je stotine galaksija koje su već postojale kada je svemir bio star manje od 600 milijuna godina. Ne samo da je otkrio da su galaksije postojale i u tako ranoj fazi svemira, već ih je ovaj projekt pronašao daleko više nego što su astronomi očekivali.
Te galaksije obiluju i signalima o nastanku mladih zvijezda, koje su bile ključ procesa reionizacije svemira, čime je on postao proziran kao što je to danas – nasuprot "maglovitom" stanju prije toga, kada je svemir bio ispunjen plinom neprozirnim za vidljivu svjetlost. Prije promatranja teleskopom Webb bilo je poznato tek desetak tako starih galaksija, s najvećim crvenim pomakom. Danas ih je već poznato gotovo tisuću.
No, uz ova dugotrajna opažanja udaljenih i tamnih galaksija, Webb je neminovno morao snimiti i one koje su mu se našle "na putu", mlađe i bliže galaksije. Promatrajući predio neba poznat kao južno polje GOODS, senzori Webba snimili su u jednom kadru preko 45.000 galaksija. Time smo dobili novu fascinantnu fotografiju dubokog svemira, kakvu do sada nismo imali prilike vidjeti. Želite li je proučiti u punoj rezoluciji (12.097 x 8.482 piksela), možete je pronaći na ovom mjestu.