Kiber prevaranti koriste umjetnu inteligenciju za stvaranje lažnih TV vijesti kojima ucjenjuju

Nigerijski prevaranti koriste umjetnu inteligenciju za izradu lažnih TV vijesti s AI generiranim voditeljima koji izgledaju kao da rade za ugledne medijske kuće. U tim vijestima žrtve su lažno optužene za kriminal, nakon čega ih ucjenjuju prijetnjama da će početi slati linkove rodbini...

Bug.hr ponedjeljak, 27. siječnja 2025. u 22:05
📷 Ilustracija: Bug.hr
Ilustracija: Bug.hr

Klasične online prevare s nigerijskim prinčevima koji dijele nasljedstva uzdignute su na viši nivo. Kiber prevaranti latili su se umjetne inteligencije i stvaraju lažne TV vijesti s AI generiranim voditeljima koji izgledaju kao da rade za ugledne kuće poput CNN-a.

Pripadaju skupini iz Nigerije, svojedobno nazivanih "Yahoo Boys" jer su njihove prevare nekada ciljale prvenstveno korisnike Yahoo usluga. U rap pjesmi "Yahooze",koja ima više od 3 milijuna pregleda na YouTubeu, nigerijski pjevač Olu Maintain glorificira životni stil tih email prevaranata.

"Prijelomne vijesti"

U lažnim vijestima žrtve su prikazane kao osumnjičenici za razni kriminal, a u prilozima koriste njihove fotografije i snimke razgovora. Cilj je jasan - stvoriti paniku kod žrtve koja će tada pristati platiti ucjene kako bi izbjegla tobožnje pravne posljedice ili javnu sramotu. U jednom videu, kako opisuje Wired, koristi se CNN-ov logo i vizualni identitet kako bi se lažno predstavili kao ta medijska kuća, s tekstom na dnu ekrana koji najavljuje "prijelomnu vijest". Na ekranu se pojavljuje voditeljica koja je stvorena umjetnom inteligencijom i počinje govoriti.

"Dobar dan, ja sam Kristina Lawson i javljam se iz New Jerseyja", kaže voditeljica u snimci koja traje skoro minutu. "Upravo smo dobili pouzdanu dojavu o vrlo uznemirujućem događaju." Lažna voditeljica govori kako se javila "mlada djevojka" koja tvrdi da ju je seksualno napastovao stariji muškarac. U videu se imenuje muškarac koji je meta prevare, a njegova fotografija se prikazuje na ekranu.

📷 Wired/Telegram
Wired/Telegram

Drugi videi do kojih je Wired došao prikazuju različite voditelje i nazive TV kuća, ali pokazuju još eksplicitnije fotografije potencijalnih meta ucjene, uključujući gole i eksplicitne slike. U jednoj "vijesti" ekran je podijeljen na dva dijela - s jedne strane je fotografija lica muškarca, a s druge kratka snimka gdje navodno masturbira.

Predlošci za lažne TV vijesti kolaju mrežama

Kriminalci se organiziraju preko Telegrama gdje razmjenjuju upute za izradu lažnog sadržaja. Jedan od većih kanala ima 10.000 pretplatnika i nudi detaljne vodiče za izradu lažnih TV vijesti i novinskih naslovnica, uključujući predloške koje prevaranti mogu prilagoditi svakoj žrtvi. Pokazuju i veliku snalažljivost u prilagođavanju novim situacijama. Primjerice, čim se počelo pričati o mogućoj zabrani TikToka u SAD-u, odmah su prešli na druge platforme poput Rednotea.

Platforme poput Telegrama povremeno uklanjaju kanale prevaranata, ali oni brzo otvaraju nove na WhatsAppu, YouTubeu i drugdje. Njihova tehnička znanja sežu od jednostavnih alata za stvaranje memova do naprednih AI sustava za izradu uvjerljivih deepfake videa. Neki čak prisiljavaju žrtve da snime video isprike, koje kasnije koriste za dodatne ucjene.