Europska misija ExoMars ide dalje, plan je da do Marsa stigne 2030. godine
Projekt je ispočetka razvijan u suradnji s Rusijom, odgađan je zbog pandemije i rusko-ukrajinskog rata, no s novim privatnim partnerima i NASA-om ipak se nazire njegovo lansiranje 2028. godine

Svemirski projekt ExoMars je astrobiološka misija razvijana isprva u suradnji Europske svemirske agencije i Roscosmosa, a cilj joj je bio poslati letjelicu i rover na Mars te tamo tragati za mogućim dokazima o nekom davno ugašenom obliku života. Misija je još 2020. godine trebala iskoristiti tadašnji vremenski "prozor" za lansiranje, no problemi tehničke prirode i pandemija odgodili su je bili za kraj ljeta 2022. godine.
U međuvremenu se dogodila ruska invazija na Ukrajinu, uvedene su europske sankcije, pa je i suradnja s Roscosmosom prekinuta – dovevši u pitanje cijelu svemirsku misiju. Ipak, ExoMars ide dalje, objavila je nedavno Europska svemirska agencija.
Europa leti na Mars
Misija vrijedna oko milijardu eura ipak će se razvijati dalje, u suradnji s NASA-om, a kako se doznaje glavni tehnički će partner za izradu rovera Rosalind Franklin biti Airbus, zajedno s kolaboracijom Thales Alenia Space, koju čine kompanije Thales i Leonardo. Svaki od njih preuzet će po jedan dio razvoja i izrade rovera, dok će NASA biti zadužena za lansiranje rakete. Dogodit će se to 2028. s američkog tla, a misija ExoMars do Crvenog planeta stići će 2030. godine.
Bit će to prva europska misija koja će sletjeti (nadamo se uspješno) na Mars. Njezin lander bit će zadužen za meko spuštanje rovera na površinu, nakon čega će potonji moći samostalno krenuti na istraživanje i traganje za znakovima drevnog života na Marsu. Odabrana je i preliminarna lokacija za slijetanje – bit će to vjerojatno 200-kilometarska ravnica Oxia Planum u blizini Marsovog ekvatora, zbog procijenjenog visokog potencijala za očuvanje biopotpisa života, ali i relativno ravne površine koju će rover lakše savladavati.