Europska raketa Isar Aerospacea izgubljena nedugo nakon probnog lansiranja
Nova orbitalna dvostupanjska raketa duga 28 metara lansirana je ovoga vikenda s lansirne rampe Andøya u Norveškoj, no nakon samo pola minute leta došlo je do fatalnog kvara i pada u more

Nije uspjelo prvo lansiranje orbitalne rakete s europskog kontinenta, koje je protekle nedjelje pokušao obaviti njemački startup Isar Aerospace. Oni su iz svemirske baze Andøya u Norveškoj pokušali prvi put lansirati svoju orbitalnu dvostupanjsku raketu Spectrum, dugu 28 metara i nosivosti od jedne tone za nisku orbitu. Tehnički gledano, sam proces lansiranja bio je uspješan, budući da se raketa odvojila od tla i napustila lansirnu rampu, no u vremenu koje vam je otprilike potrebno da pročitate ovaj odlomak teksta let je pošao po zlu.
Pola minute uspjeha
Raketa je letjela pogonjena svojim motorima prvog stupnja tek oko pola minute, da bi nakon toga izgubila normalnu orijentaciju, pa je kontrolirano obrušena u more. Uslijed strogih sigurnosnih procedura, nitko pritom nije bio ugrožen, a test je poslužio – kao što to obično s prvim pokusnim lansiranjima biva – za prikupljanje podataka, kako bi se pristupilo daljnjem razvoju i pripremama za naredna lansiranja.
Iz kompanije su poručili da je prvi let "ispunio zacrtane ciljeve", odnosno da će im iskustvo iz njega pomoći pri razvoju novih misija. Lansirna rampa također je "preživjela" ovaj pokušaj lansiranja, pa je i to proglašeno pozitivnim ishodom. Tijekom leta testiran je i sustav za naprasno prekidanje lansiranja, a iz Isara poručuju da su time pokazali da su u stanju ne samo izraditi, već i lansirati rakete. Za sada nisu objavili tehničke detalja oko onoga što je pošlo po zlu, to će utvrditi analizom telemetrije prikupljene tijekom poluminutnog leta.
Već sada se, kažu, pripremaju za drugo i treće pokusno lansiranje te povećavaju kapacitete proizvodnje. Danas u svojem razvojnom centru u Münchenu mogu proizvesti 40 raketa tipa Spectrum na godinu. Modeli Spectrum #2 i #3 već se tamo sklapaju.