Muskova dvostruka uloga: Sukobi interesa koji uznemiruju Ameriku
Od svemirske tehnologije preko električnih automobila do neuroznanosti, gotovo da nema područja u kojem Muskove tvrtke ne surađuju ili nisu regulirane od strane vladinih ministarstava i agencija. Kako ih DOGE okupira, tako se čini da se iza kulisa odvija i velika igra moći i prevlasti

Nedavno uplitanje Elona Muska u poslove Savezne uprave za zrakoplovstvo (FAA) ponovno je raspirilo zabrinutost oko potencijalnih sukoba interesa u vladinim projektima. Kako prenosi Washington Post, FAA razmatra otkazivanje ugovora s Verizonom vrijednog 2,4 milijarde dolara, sklopljenog na 15 godina i dodijeljenog 2023. godine, u korist Muskove SpaceX Starlink satelitske internetske usluge.
Dvostruka uloga
Otkako se Musk, kao voditelj Odjela za državnu učinkovitost (DOGE) sa svojom ekipom počeo uplitati u vladina ministarstva i agencije, ne prestaje diskusija oko njegovog potencijalnog sukoba interesa. Iako mnogi smatraju da je drastično smanjenje savezne potrošnje u brojnim agencijama, uključujući i samu FAA, potrebna mjera, dvostruka uloga Muska, kao vladinog savjetnika s jedne i vlasnika tvrtki koje ostvaruju korist od vladinih ugovora s druge strane, otvara ozbiljna etička pitanja.
Tiha borba za kontrolu
Dok se u javnosti vode rasprave o utjecaju Elona Muska na društvene mreže, u pozadini se odvija tiha borba za kontrolu nad ključnim vladinim agencijama. Prema dostupnim informacijama, DOGE je već uspio dobiti pristup nekim od najvažnijih ministarstava i agencija. Među njima se ističe Ministarstvo financija, gdje je DOGE tim dobio pristup sustavu koji upravlja plaćanjima vrijednima trilijune dolara. Nadalje, Ured za upravljanje osobljem (OPM) otvorio je vrata DOGE-u, dajući im uvid u bazu podataka s informacijama o milijunima federalnih zaposlenika.
Agencije u izravnom sukobu interesa
No, ono što posebno privlači pažnju su agencije koje bi mogle biti u izravnom sukobu interesa s Muskovim poslovnim carstvom. Osim već spomenute agencije FAA, nedavno smo pisali o NHTSA i njezinoj ključnoj ulozi u regulaciji automobilske industrije, što je izravno povezano s Teslom. Zanimljivo je da se među agencijama koje su doživjele rezove proračuna ili su pod povećanim nadzorom DOGE-a nalaze Komisija za vrijednosne papire (SEC), koja je prethodno tužila Muska, te Federalna komisija za komunikacije (FCC), koja je ključna za poslovanje Starlinka.