Odgođeno lansiranje spasilačko-istraživačke SpaceX-ove misije Crew-10
NASA i SpaceX odgodili su lansiranje misije Crew-10 prema Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), koja je ključna za povratak zaglavljenih astronauta. Kvar hidrauličkog sustava u zemljanoj potpornoj strukturi za raketu Falcon 9 odgodio je jučer lansiranje za najmanje 24 sata

Lansiranje Crew-10 misije ima posebnu važnost jer je dio NASA-inog plana za povratak astronauta Barryja "Butcha" Wilmorea i Sunite "Suni" Williams. Ovaj dvojac ostao je na produženom boravku na ISS-u nakon što je njihov Boeing Starliner, kojim su stigli na stanicu 5. lipnja 2024., proglašen nesigurnim za povratak zbog kvarova potisnika i propuštanja helija. Ono što je trebalo biti osmodnevna misija pretvorilo se u višemjesečni boravak.
Koordinirana rotacija posada
NASA-in plan uključuje koordiniran slijed rotacija posada. Nakon što Crew-10 stigne na ISS, omogućit će povratak Crew-9 kapsule, koja će zatim vratiti Wilmorea i Williams na Zemlju umjesto prvotno planirane Starliner kapsule. Njihov vremenski plan povratka ovisi o meteorološkim uvjetima na predviđenim lokacijama za slijetanje uz obalu Floride.
Međunarodna posada u misiji spašavanja
Četvero astronauta misije Crew-10 – NASA-ini Anne McClain i Nichole Ayers, JAXA-in Takuya Onishi i Roskosmosov Kirill Peskov – ključni su za ovu strategiju spašavanja. McClain, koja će služiti kao zapovjednica misije na svom drugom letu na ISS, vodi tim koji unatoč političkim (ne)prilikama premošćuje međunarodnu suradnju svemirskih agencija. Ayers prvi put putuje u svemir, dok se Onishi vraća na svoju drugu misiju, a Peskov kreće na svoju prvu ekspediciju na ISS.
Znanstvena istraživanja i prihvat novih posada
Tijekom planiranog šestomjesečnog boravka na ISS-u, tim Crew-10 provodit će različita znanstvena istraživanja, uključujući eksperimente zapaljivosti materijala, proučavanja utjecaja mikrogravitacije na ljudsko tijelo i testiranje komunikacijskih i navigacijskih sustava u svemiru. Također će dočekati dodatne članove posade koji stižu misijom Soyuz MS-27 i privatnom misijom Axiom 4.