Sigurnosni propust Trumpove administracije u komunikaciji o vojnoj operaciji - zašto Signal?
Nedavni sigurnosni propust Trumpove administracije potaknuo je raspravu o načinu rukovanja osjetljivim informacijama i korištenju platforme Signal među najvišim dužnosnicima američke administracije....

Signal grupa za dopisivanje, koja je nenamjerno uključivala Jeffreyja Goldberga, glavnog urednika The Atlantica, sadržavala je razgovore o planovima za vojnu operaciju u Jemenu. Grupa, sastavljena od visokopozicioniranih dužnosnika, uključujući ministra obrane Petea Hegsetha, direktoricu Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard i direktora CIA-e Johna Ratcliffea, dijelila je detalje o vremenu i metama napada.
Što kažu uključeni dužnosnici?
Kada je upitan o incidentu, Hegseth je negirao dijeljenje ratnih planova, izjavivši: "Nitko nije slao poruke o ratnim planovima. I to je sve što imam za reći o tome." Gabbard i Ratcliffe također su tvrdili da u grupnom razgovoru nisu dijeljene klasificirane informacije. Predsjednik Donald Trump potvrdio je to stajalište, izjavivši: "To nisu bile tajne informacije."
Međutim, stručnjaci su izrazili zabrinutost zbog korištenja nesigurnih komunikacijskih kanala za osjetljive razgovore, navodeći potencijalne rizike za nacionalnu sigurnost. The Atlantic, koji se početno suzdržao od objavljivanja konkretnih detalja o operaciji, odlučio je objaviti cjeloviti tekst Signal razgovora, navodeći javni interes i potrebu za transparentnošću (a vjerojatno su ih potaknuli i podcjenjivački komentari na njihov medijski značaj).
Što je otkriveno u Signal razgovoru?
Razgovor, koji se održao 15. ožujka, uključivao je rasprave o vremenu i razlozima napada, kao i operativne detalje. Hegseth je podijelio "TIMSKO AŽURIRANJE" u 11:44, koje je sadržavalo informacije o:
- Vremenskim uvjetima ("POVOLJNI")
- Potvrdi iz Središnjeg zapovjedništva ("CENTCOM") za pokretanje misije
- Vremenima lansiranja F-18 aviona i napadačkih dronova
- Ciljanju specifičnog hutijskog "Ciljnog terorista" i očekivanom vremenu napada
Poruka je glasila:
"TIMSKO AŽURIRANJE:
TRENUTNO VRIJEME (1144et): Vrijeme je POVOLJNO. Upravo POTVRĐENO s CENTCOM-om da smo SPREMNI za pokretanje misije.
1215et: F-18 POLIJEĆU (1. udarni paket)
1345: 'Uvjetovani' F-18 1. udarni prozor počinje (Ciljni terorist je @ svojoj Poznatoj lokaciji pa BI TREBAO BITI NA VRIJEME – također, Napadački dronovi polijeću (MQ-9))
1410: Još F-18 POLIJEĆE (2. udarni paket)
1415: Napadački dronovi na meti (OVO JE KADA ĆE PRVE BOMBE SIGURNO PASTI, ovisno o ranijim 'Uvjetovanim' metama)
1536 F-18 2. udar počinje – također, prvi Tomahawk projektili lansirani s mora.
VIŠE SLIJEDI (prema vremenskom planu)
Trenutno smo u redu s OPSEC-om."
Hegseth je zaključio poruku s "Božja pomoć našim Ratnicima."
Reakcije i osvrti na vijest o napadu
Potpredsjednik J. D. Vance odgovorio je porukom podrške: "Molit ću za pobjedu." Waltz, savjetnik za nacionalnu sigurnost, podijelio je obavještajne podatke o mjestu napada u stvarnom vremenu, uključujući:
- Urušavanje zgrade
- Pozitivnu identifikaciju meta
Waltzova poruka glasila je:
"PP. Zgrada se srušila. Imali smo višestruku pozitivnu identifikaciju. Pete, Kurilla, IC, izvanredan posao."
Vance je odgovorio zbunjeno, pitajući: "Što?" Waltz je pojasnio:
"Prebrzo tipkam. Prva meta – njihov glavni stručnjak za projektile – imali smo pozitivnu identifikaciju da ulazi u zgradu svoje djevojke i sada je srušena."
Ratcliffe, direktor CIA-e, komentirao je: "Dobar početak." Waltz je odgovorio emojijima, uključujući šaku, američku zastavu i vatru.
Službeno priopćenje i prigovori
Kao odgovor na odluku The Atlantica da objavi razgovor, glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt prigovorila je: "Kao što smo više puta izjavili, u grupnom razgovoru nisu prenošene tajne informacije. Međutim, kako su danas izrazili direktor CIA-e i savjetnik za nacionalnu sigurnost, to ne znači da potičemo objavljivanje razgovora. Ovo je trebala biti interna i privatna rasprava među visokopozicioniranim osobljem, a razgovarane su osjetljive informacije." Glasnogovornik CIA-e zatražio je da se ime Ratcliffeovog šefa kabineta ne objavljuje, navodeći tradicionalnu praksu neidentificiranja obavještajnih službenika u javnosti.
Ipak, magazin je danas u potpunosti objavio detalje razgovora u koji je njihov urednik bio slučajno uključen.
Sigurnosne implikacije korištenja Signala u vladinoj komunikaciji
Incident otvara punopitanja o korištenju enkripcijskih aplikacija poput Signala u komunikaciji svake, ne samo američke vlade. Signal je aplikacija za razmjenu poruka koja koristi end-to-end enkripciju, što znači da poruke mogu pročitati samo pošiljatelj i primatelj, bez mogućnosti da treće strane pristupe sadržaju. Upravo ta značajka čini je popularnom među novinarima, aktivistima i vladinim dužnosnicima koji žele zaštititi povjerljivost svojih razgovora. Signal ističe da "privatnost nije opcionalni način rada — to je jednostavno način na koji Signal funkcionira. Svaka poruka, svaki poziv, svaki put."
Međutim, prema nedavno objavljenim informacijama, sigurnosne agencije su upozoravale na potencijalne rizike. U veljači 2025., NSA je izdala interno upozorenje zaposlenicima o ranjivostima Signal aplikacije ističući da je "identificirana ranjivost u Signal Messenger aplikaciji" i upozorila na ruske hakerske skupine koje provode phishing napade kako bi zaobišle enkripciju, izvijestio je CBS News. Pentagon je također izdao upozorenje nakon ovog incidenta, navodeći da "aplikacije za razmjenu poruka trećih strana (npr. Signal) nisu odobrene za obradu ili pohranu nejavnih tajnih informacija" navodi mreža NPR.
CNN je komentirao "Stručnjaci za sigurnost izražavaju zabrinutost zbog toga što su visoki dužnosnici koristili komercijalnu aplikaciju za razgovor o osjetljivim vojnim operacijama. Pentagon jasno navodi u svojim propisima da aplikacije za razmjenu poruka, uključujući Signal nisu ovlaštene za pristup, prijenos ili obradu nejavnih informacija Ministarstva obrane."
Unatoč tome, korištenje Signal aplikacije postalo je uobičajeno među trenutnim vladinim dužnosnicima, dijelom i zato što omogućuje izbjegavanje zakona o javnom pristupu informacijama, jer se poruke često ne arhiviraju, posebno kada su postavljene da automatski nestanu nakon određenog vremena, objašnjava Associated Press.