SpaceX, Starship i Splashdown, značajna epizoda za Muskove Deep-Space ambicije

Starship je mekano pljusnuo u Indijski ocean, a Super Heavy u Meksički zaljev. Postignuto je ono za čim se težilo: ponovo su oba, čim se polijepilo skoro 18 tisuća otpalih zaštitnih pločica, uporabljiva za nove letove

Ivan Podnar petak, 7. lipnja 2024. u 06:00

Bilo bi pošteno objaviti ovu vijest s obzirom da smo izvještavali o pokušajima i neuspjesima. Vijest ovog puta glasi: SpaceX je u svom programu Starship uspješno završio četvrti probni let.

Svemirska letjelica ovog ogromnog raketnog sustava dugačkog (visokog?) 121 metar, uspješno se mekano spustila i pljusnula u Indijski ocean, što predstavlja ključni doseg za kojim se žudilo. Tijekom misije ostvareno je i uspješno meko spuštanje pogonske rakete Starshipa u Meksičkom zaljevu, što je još jedna značajna pobjeda za projekt. Dobra je to vijest i za NASA-u koja se oslanja na jednu varijantu Starshipa za transport astronauta na lunarnu površinu.

Administrator NASA-e, senator Bill Nelson čestitao je ekipi Spacex-a
Administrator NASA-e, senator Bill Nelson čestitao je ekipi Spacex-a

Bilo je to četvrto lansiranje najveće i najsnažnije rakete na svijetu. Tri prethodna  su završile eksplozijama. Starship je bio prazan kad je uzletio iz baze u Brownsvillu, Texas, vinuo se iznad Meksičkog zaljeva i krenuo na istok prema Indijskom oceanu.

Lansirna baza u Brownsvillu, Texas odakle je krenula raketa
Lansirna baza u Brownsvillu, Texas odakle je krenula raketa

U roku od nekoliko minuta, Starship Super Heavy, potisnik prvog stupnja, odvojio se od svemirske letjelice i zapljusnuo u zaljev točno kako je planirano, nakon što je aktivirao svoje motore. Od njih 33 upalilo se 32. Svemirska letjelica dosegla je visinu od gotovo 211 kilometara, putujući brzinom većom od 26.000 km/h, prije nego što je, nakon 50 minuta leta, započelo kontrolirano spuštanje.

Raptor je višekratni motor s postupnim izgaranjem metan-kisika koji pokreće Starship 📷 Izvor: Spacex
Raptor je višekratni motor s postupnim izgaranjem metan-kisika koji pokreće Starship Izvor: Spacex

Ponovni ulazak u atmosferu bio je glavni izazov za Starship. Zbog ekstremnih temperatura pri povratku, koristi se oko 18 tisuća šesterokutnih pločica kako bi se letjelica zaštitila od izgaranja. Pri ovom povratku, kamera je pokazala da su gotovo sve pločice otpale, ali brod je preživio moguću havariju.

Pred lansiranje, tvrtka je naglasila da je primarni cilj ove bespilotne misije bio pokazati kontrolirani ponovni ulazak za obje komponente Starshipa - pogonsku raketu Super Heavy i svemirsku letjelicu. Izvođenje mekog spuštanja za oba dijela ključno je za SpaceX-ovu viziju višekratno uporabljivog sustava Starship, čime se želi svemirska putovanja učiniti sličnijim komercijalnoj avijaciji nego tradicionalnim, jednokratnim raketama.

“Unatoč gubitku mnogo pločica i oštećenom preklopu, Starship je stigao sve do mekog slijetanja u ocean!” objavio je putem X-a ponosni gazda Elon Musk.