U Azerbajdžanu počinje klimatski samit COP29, uz negativno ozračje
Ova godina bit će najtoplija otkako je mjerenja i prva koja će prijeći granice iz Pariškog klimatskog sporazuma. Veliki zagađivači niti ne dolaze na samit
Na konferenciji UN-a o klimatskim promjenama COP29 koja će se održati od 11. do 22. studenoga u Azerbajdžanu međunarodni će partneri nastaviti razgovarati o tome kako će se ipak ostvariti ciljevi Pariškog sporazuma o ograničavanju porasta prosječne globalne temperature, odnosno kako ga zaustaviti na što bliže 1,5°C. Tim riječima najavljuje se COP29, klimatska konferencija koja se održava u vrijeme kad stanje klime na Zemlji nimalo ne izgleda dobro.
Granica od 1,5°C je pala
Prije samo nekoliko dana znanstvenici europskog instituta Copernicus objavili su da će 2024. godina biti najtoplija otkako je mjerenja te je praktički sigurno da će biti prva u kojoj je prosječna temperatura za više od 1,5°C toplija od referentnog predindustrijskog razdoblja. To znači da smo već sada na godišnjoj razini, kao i nekoliko puta na mjesečnoj, pregazili ciljeve postavljene Pariškim klimatskim sporazumom, a kraj se zagrijavanju zasad ne nazire.
COP29 održava se i u vremenima kad su emisije stakleničkih plinova najviše u povijesti, na samit neće doći predstavnici nekih od najvećih zagađivača kao što su Kina, Brazil, Australija, Meksiko, Japan i SAD, a izostat će i čelnici Francuske, Indije, Njemačke i EU, pa će poslati tek niže rangirane izaslanike.
Da bi atmosfera oko samita u Bakuu bila još negativnija pobrinuo se nedavno njegov prvi čovjek, Elnur Soltanov. Osim što je na funkciji direktora najvećeg međunarodnog okupljanja za zaštitu okoliša, on je i zamjenik ministra energetike u Azerbajdžanu i sjedi u upravnom odboru Socara, tamošnje nacionalne naftne kompanije. Kao takav, očito je u svojevrsnom sukobu interesa, pa je nedavno "uhvaćen" kako sponzorima klimatske konferencije govori da njegova zemlja ima mnogo nerazvijenog potencijala u domeni fosilnih goriva, odnosno plinskih nalazišta koja tek treba razviti. Pokušao je čak i dogovoriti određene poslove za Socar, sve pod okriljem COP-a, što je izravno u sukobu s misijom tog samita.
Spas u financijama
Lanjski COP28 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, također velikom proizvođaču fosilnih goriva, bio je proglašen promašajem, a njegovi zaključci slabi i s previše "rupa". Ovogodišnje izdanje nije niti otvoreno, a već je jasno da nitko bitan tamo neće doći s klimatskim promjenama na umu, već će brinuti o svojoj poziciji, ekonomiji i ostalim aktualnim problemima. Stoga i ne čudi da je poruka organizatora za ovu godinu "Ipak ulažimo u planet na kojem se može živjeti", drugim riječima – "spasimo što se spasiti može".
"Ključni fokus COP29 bit će na financijama, budući da su bilijuni dolara potrebni da zemlje drastično smanje emisije stakleničkih plinova i zaštite živote te nužna sredstva za život od pogoršanja utjecaja klimatskih promjena", ističe UN.