NATO otkriva planove za flotu bespilotnih plovila za zaštitu kritične podmorske infrastrukture
NATO je objavio planove za razvoj flote bespilotnih površinskih plovila (USV) koja će nadgledati i štititi vitalnu podmorsku infrastrukturu u Baltičkom i Sredozemnom moru...
Niz nedavnih incidenata koji su uključivali oštećenja podmorskih komunikacijskih kabela i cjevovoda potaknuo je zabrinutost oko ranjivosti kritične pomorske imovine. Posebno je zabrinjavajuće što su u studenom oštećena dva podmorska kabela: jedan koji povezuje Litvu sa Švedskom, a drugi Finsku s Njemačkom.
"Ulična rasvjeta" na moru
Admiral Pierre Vandier, NATO-ov zapovjednik za koncepte i transformaciju, usporedio je predloženu flotu bespilotnih plovila s pomorskom verzijom gradskih nadzornih sustava. Bespilotni brodovi služit će kao "ulična rasvjeta" na moru, pružajući stalni nadzor površinskog i podvodnog okruženja. Vandier je naglasio da tehnologija za ovakav sustav nadzora već postoji.
Projekt se trenutno nalazi u ranoj fazi razvoja, pri čemu NATO planira pristup u dvije faze. Prva faza usmjerit će se na raspoređivanje bespilotnih plovila za nadzor aktivnosti na površini Baltičkog i Sredozemnog mora. Nakon uspješne implementacije površinskog nadzora, Savez planira proširiti mogućnosti na podvodni nadzor.
Task Force 59 već operira
NATO namjerava graditi sustav na temelju već dokazanih tehnologija, posebno se oslanjajući na iskustva američke mornarice s Namjenskom skupinom 59 (U.S. Navy Task Force 59, TF 59) u operativnom području Pete flote SAD-a, koja kontrolira vodene površine Arapskog i Omanskog zaljeva, Crvenog mora i dijelova Indijskog oceana. Ova jedinica, pokrenuta 2021. godine, integrirala je bespilotne sustave i umjetnu inteligenciju u pomorske operacije na Bliskom istoku. Vandier je istaknuo kako američka mornarica već godinama koristi TF 59, što znači da je tehnologija poznata i dostupna te je više pitanje usvajanja nego razvoja nove tehnologije.
NATO planira pokrenuti flotu dronova za nadzor prije sljedećeg NATO summita u Nizozemskoj u lipnju 2025. Projekt ima snažnu podršku NATO-ovog središnjeg pomorskog zapovjedništva (MARCOM) i operativnog stožera Vrhovnog zapovjednika savezničkih snaga u Europi (SACEUR).